Wyjazd do Spalskiego Parku Krajobrazowego zainauguruje w sobotę trzecią edycję cyklu „Pociągiem w Łódzkie”. W tegorocznym programie znalazło się osiem bezpłatnych wycieczek. Ostatnią zaplanowano na 29 sierpnia.
„Zapraszamy na osiem wyjazdów – dwa celowane w miasta i sześć tradycyjnych wycieczek krajobrazowych. Chcielibyśmy w tym roku dokładnie przyjrzeć się Łaskowi i Łęczycy. Dojeżdżamy pociągiem i jesteśmy pod opieką przewodników, z którymi poruszamy się po wytyczonych trasach. Później tradycyjne zakończenie przy grillu i powrót pociągiem” – powiedział marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.
Podczas wyjazdu do Łasku zaplanowano m.in. quizquesting, czyli zwiedzanie z zagadkami, których celem jest odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
„Będzie też możliwość podróży autobusami po powiecie łaskim, podziwiania pięknej doliny rzeki Grabi oraz poznania historii Łasku, Zelowa czy Sędziejowic” – powiedział Stępień.
Podczas wycieczki do Łęczycy będzie można natomiast obejrzeć m.in. zamek Kazimierza Wielkiego, były klasztor Dominikanów a do niedawna jedno z najcięższych więzień w Polsce, kolegiatę w Tumie oraz skansen w Kwiatkówku
„O bezpieczeństwo naszych gości zadba diabeł Boruta, którego dłonie i kopyto można zobaczyć odciśnięte na kolegiacie w Tumie” – powiedział zastępca burmistrza Łęczycy Krzysztof Urbański.
Wycieczka do Łęczycy 29 sierpnia zakończy tegoroczny cykl „Pociągiem w Łódzkie”, który rozpocznie się w nadchodzącą sobotę wyjazdem do Spalskiego Parku Krajobrazowego (SPK).
„Pociągiem przyjedziemy do Brzustowa. To mała wieś na trasie kolejowej Tomaszów Mazowiecki - Opoczno. Stamtąd udamy się do Inowłodza, miejscowości położonej w sercu SPK"- powiedział dyrektor zespołu parków krajobrazowych w woj. łódzkim Hieronim Andrzejewski.
Jak dodał, warto sobie uświadomić, że to jest miejscowość z niezwykle bogatymi tradycjami historycznymi, starsza niż Łódź. "To miejsce, w którym w 1086 r. Władysław Herman ufundował kościół św. Idziego na wzgórzu, z którego można obserwować dolinę Pilicy. To są widoki, jakie kilkadziesiąt lat temu oglądał Tuwim i które natchnęły go do napisania +Kwiatów polskich+” – podkreślił.
Andrzejewski zapewnił jednocześnie, że w trakcie wycieczki jej uczestnicy zobaczą przynajmniej kilkanaście gatunków ptaków. „Na pewno będą jastrzębie, dzierzby gąsiorki, skowronki i zięby, które szaleją w lasach grądowych” – powiedział.
Osoby, które będą chciały obejrzeć np. czaplę białą będą musiały się jednak wybrać na inną wycieczkę, nad zbiorniki wodne Okręt i Rydwan k. Domaniewic.
„Mogę prawie zagwarantować, że zobaczymy tam czaplę białą. To jest widok zupełnie niezwykły, kiedy widzi się podrywające stado tych ptaków nad jednym z tych średniowiecznych stawów hodowlanych” – zaznaczył Andrzejewski.
Łącznie zaplanowano dwa wyjazdy do parków krajobrazowych (spalskiego i bolimowskiego) oraz cztery do innych atrakcyjnych przyrodniczo okolic. Szczegóły dot. wszystkich wycieczek (zapisy, program, regulamin) znajdują się na stronie internetowej www.pociagiem.lodzkie.pl
To jednak nie jedyna oferta „wycieczkowo-kolejowa” przygotowana dla mieszkańców regionu łódzkiego. Na początku maja rozpoczął się bowiem program „Pociągiem do ekologii”, skierowany do dzieci, młodzieży. To oferta przygotowana przez łódzki oddział Przewozów Regionalnych.
„Projektem objęte są szkoły podstawowe i gimnazjalne woj. łódzkiego. Naszymi pociągami przewieziemy ok. 900 młodych uczestników, którzy pojadą do Spalskiego Parku Krajobrazowego, Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, skansenu rzeki Pilica, dorzecza Warty i Widawki” – powiedziała dyrektor łódzkiego oddziału spółki Przewozy Regionalne Elżbieta Nowak.
Ostatnią wycieczkę w ramach projektu zaplanowano na 19 czerwca. Wyjazdy są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.(PAP)
duk/ par/