Nowe Centrum Przetwarzania Danych NASK SA, w którym ulokowano m.in. węzeł centralny Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), otwarto w środę na warszawskiej Pradze. Sieć ma zapewnić szkołom dostęp do szybkiego, bezpiecznego i bezpłatnego internetu.
"Jest to przestrzeń wykorzystywana na potrzeby kilku projektów realizowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK. Najważniejszy to Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Tutaj ulokowano węzeł centralny, czyli tak naprawdę serce OSE umożliwiające bezpieczną transmisję danych do wszystkich szkół w Polsce, powiązane z 16 węzłami regionalnymi. To jest dowód na to, że ta techniczna, podstawowa warstwa OSE jest już gotowa, a to pozwoli nam na zrealizowanie tego projektu zgodnie z planem. Czyli do końca przyszłego roku wszystkie szkoły będą przyłączone do sieci" - mówił podczas otwarcia centrum DC Praga Pn. minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak dodał, w tej chwili szkoły są systematycznie przyłączane do OSE.
"Mamy 6,5 tys. szkół, w których są zrealizowane instalacje, z tego mniej więcej połowa już ma pełny sygnał. W drugiej połowie czekamy na dostarczenie sygnału przez operatorów telekomunikacyjnych. Do końca roku 10-11 tys. szkół zostanie przyłączonych do OSE, a do końca przyszłego roku tak jak planowaliśmy 25 tys. szkół" - mówił minister cyfryzacji.
Według szefa MC, w nowym DC Praga Pn. ulokowany będzie także przynajmniej na pierwszym etapie system elektronicznego zarządzania dokumentacją, który ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o funkcjonowanie administracji.
"Z każdym dniem przetwarzamy coraz więcej danych i coraz więcej tej infrastruktury jest potrzebnej. Jeśli myślimy o tym, żeby polska gospodarka rozwijała się w coraz większym stopniu w oparciu o dane, to gdzieś one muszą być przetwarzane, i lepiej żeby one były przetwarzane w Polsce niż za granicą" - podkreślał Zagórski.
Wskazał, że według przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów uchwały o wspólnej infrastrukturze informatycznej państwa tego typu obiekty komercyjne, ale spełniające bardzo wysokie wymagania bezpieczeństwa będą stanowiły podstawę świadczenia usług chmurowych dla administracji publicznej.
"Celem uchwały jest uporządkowanie tego całego rozproszonego +bogactwa+, jeśli chodzi o centra przetwarzania danych, które niestety rzadko kiedy spełniają odpowiednie kryteria bezpieczeństwa. Ta uchwała przewiduje utworzenie dwóch rodzajów chmury: chmurę rządową dla systemów wrażliwych, która będzie utrzymywana w takich instytucjach jak Centralny Ośrodek Informatyki (COI) czy Centrum Informatyczne Ministerstwa Finansów. Druga część, którą nazywamy chmurą publiczną, będzie obsługiwana m.in. przez takie obiekty jak ten NASK SA oraz innych podmiotów świadczących usługi przetwarzania danych" - opisywał szef MC. Jak powiedział, resort planuje zorganizowanie postępowania centralnego, w ramach którego świadczone będą usługi dla administracji, zarówno samorządowej jak i centralnej w tych sferach, gdzie nie ma obowiązku spełnienia kryteriów dla systemów bardziej wrażliwych.
"Ten proces właśnie zaczynamy. W COI już kilka systemów zostało przeniesionych, funkcjonuje w chmurze rządowej. I tak naprawdę od momentu podpisania tej uchwały przez premiera możemy mówić, ze ten proces będzie zdynamizowany" - ocenił.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a jej operatorem jest NASK Państwowy Instytut Badawczy - właściciel NASK SA. (PAP)
autor: Małgorzata Werner-Woś
mww/ dym/