Liczba ukraińskich dzieci w polskim systemie oświaty jest stała i wynosi ok. 160 tys. osób w szkołach i ok. 40 tys. w przedszkolach – powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek.
W rozmowie z TVP Info Przemysław Czarnek przekazał, że w środę sygnował dokument, który otwiera ścisłą współprace z UNICEF-em w sprawie przygotowania dzieci ukraińskich przez okres wakacyjny, w szczególności do nowego roku szkolnego - do wejścia w pełni do systemu polskiego.
"To przygotowanie jest na rozmaitych płaszczyznach. Zarówno to dotyczące nauki języka polskiego, jak i to dotyczące możliwości korzystania z materiałów w języku ukraińskim, które będą na platformie internetowej dostępne online, jak i (...) możliwości wypoczynku podczas wakacji po to, by zrzuciły z siebie tą traumę i mogły spokojnie wejść do polskiego systemu w przyszłym roku, bo spodziewamy się, że może być tak, że ta liczba 200 tys. obecna (ukraińskich dzieci - PAP) podwoi się, a może nawet potroi w polskim systemie oświaty" - powiedział szef MEiN.
Dopytywany o to, ile obecnie jest ukraińskich uczniów w polskich szkołach powiedział, że ich liczba jest stała. "Ona wynosi ok. 200 tys., z czego ok. 40 tys. w polskich przedszkolach i 160 tys. w polskich szkołach. Czarnek dodał, że większość dzieci ukraińskich korzysta z systemu online i jest w ukraińskim systemie oświaty.
"Ale jeśli wojna się nie zakończy, to musimy przewidywać sytuację, w której część z tej większości, która dzisiaj jest w systemie online również wejdzie do polskiego systemu oświaty. Dlatego przygotowanie ich w okresie wakacyjnym czy inaczej - umożliwienie im przygotowania się w okresie wakacyjnym do nowego roku szkolnego wraz z takim partnerem jak UNICEF rzeczywiście jest na wagę złota" - ocenił.
MEiN w komunikacie przesłanym wcześniej PAP przekazało, że współpraca z UNICEF-em zaowocuje w następnych latach profesjonalnym przygotowaniem kadry nauczycieli, pedagogów i psychologów, którzy dzięki udostępnionym informacjom oraz szkoleniom będą mogli wspierać ukraińskie dzieci i młodzież w ich integracji i dalszej nauce w Polsce.
Poinformowano, że współpraca będzie obejmować m.in. przygotowanie raportu na bieżąco wskazującego dostępne miejsca do nauki w polskim systemie edukacji dla ukraińskich dzieci przy wykorzystaniu m.in Systemy Informacji Oświatowej, zorganizowanie systemowego informowania o dostępności ukraińskich nauczycieli, którzy mogliby zostać zatrudnieni w polskich szkołach, organizację letniego wypoczynku dla ukraińskich dzieci, z uwzględnieniem zajęć edukacyjnych.
Współpraca będzie też dotyczyć szkoleń dla nauczycieli z zakresu: zdrowia psychicznego, nauki języka polskiego, edukacji włączającej i dodatkowych zajęć uzupełniających, czy wsparcie infolinii dla uchodźców z Ukrainy obsługiwanej przez ministerstwo. UNICEF będzie koordynować przygotowanie informacji do infolinii, zorganizuje rekrutację dodatkowych osób obsługujących infolinię, zapewni globalny zasięg oraz dostępność infolinii.
Czarnek pytany był też o to, jakie są szacunki dotyczące liczby uczniów z Ukrainy, którzy pozostaną w Polsce. Minister powiedział, że z badań ogólnoświatowych wynika, że 2/3 uchodźców pomimo zakończenia wojny w kraju, z którego uszła i tak pozostaje w kraju, do którego przybyli.
"Wydaje się, że sytuacja ukraińska jest nieco inna, w związku z tym szacujemy, że około połowa z tych, którzy są dzisiaj w Polsce zostaną jeśli nie na stałe to na dłużej. W związku z tym, gdyby do systemu oświaty weszło ostatecznie 500 tys. uczniów, to szacujemy, że przez kolejny rok, dwa, trzy, a może na stałe zostanie ok. 250 tys. uczniów, ale to są szacunki. Musimy być na wszystko przygotowani" - zastrzegł szef MEiN.
Czarnek przekazał też, że spotkał się w środę z ministrem oświaty i nauki Ukrainy Serhiyem Shkarletem. Tematem rozmów była sytuacja uczniów i studentów w Ukrainie oraz tych, którzy przebywają w Polsce.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mhr/