Organizowanie stanowisk do nauki zdalnej w szkołach dla uczniów klas 4–8 będzie fakultatywne, a nie obowiązkowe - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyjaśnił, że ta zmiana ma nastąpić z mocy rozporządzenia.
W środę na konferencji prasowej Czarnek mówił o "incydentach" nadużywania przepisu dającego możliwości organizacji nauki w szkołach dla starszych uczniów z klas 4-8.
Chodzi o rozrządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którym dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić uczniom realizację zajęć zdalnych w szkole dla uczniów niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie dotyczy też uczniów pełnosprawnych, którzy nie mają możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania.
Media podawały, że wniosków o objęcie takim nauczaniem uczniów pełnosprawnych jest coraz więcej - zazwyczaj rodzice argumentują je tym, że dzieci nie mają dostępu do internetu czy do odpowiedniego sprzętu.
W efekcie są szkoły, gdzie całe klasy wracają do nauki w szkole pomimo tego, że w ubiegłym tygodniu, w poniedziałek po feriach zimowych tylko uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną - mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia.
Czarnek odnosząc się do tych praktyk poinformował, że po zmianie rozporządzenia dyrektorzy szkół będą mieli obowiązek organizowania nauczania stacjonarnego tylko dla uczniów niepełnosprawnych. W przypadku pozostałych uczniów "będą mogli, ale nie będą musieli organizować stanowisk od nauki zdalnej na terenie szkoły" dla tych uczniów, którzy nie będą mogli korzystać z nauki zdalnej z powodów sprzętowych i informatycznych.
"Przechodzimy z trybu obligatoryjnego na fakultatywny. To dyrektor decyduje, czy robi stanowisko (w szkole do nauki zdalnej - PAP), czy nie. Bo musi mieć przede wszystkim na względzie warunki bezpieczeństwa uczniów i środowiska szkolnego. Zasadą jest nauka zdalna w klasach 4-8 i w szkołach ponadpodstawowych" - powiedział Czarnek.(PAP)
Autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ mhr/