Pięć szkół z Rudy Śląskiej włączyło się w akcję edukacji regionalnej „Ze Ślonskym w pukeltaszy” (tornistrze). Młodzież chce udowodnić, że śląskość ma się dobrze i przez wymianę pomysłów i doświadczeń promować swoje miasto oraz region.
W ramach projektu uczniowie uczestniczą w różnych spotkaniach, wykładach i warsztatach poświęconych śląskiej kulturze, których koordynatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 i stowarzyszenie DURŚ.
"Ten projekt powstał przy współpracy naszej szkoły z Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich, która koordynuje działania związane z edukacją regionalną rudzkich szkół ponadgimnazjalnych. Chcemy dzielić się pomysłami, doświadczeniami i działaniami na rzecz promocji Śląska, jego kultury, ludzi i śląskiej godki" – powiedziała p.o. dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 Joanna Ilska.
Pomysł na tę inicjatywę zrodził się z połączenia dwóch projektów – "Opowiem Ci o moim Śląsku" i dyktanda śląskiej godki, z którym co roku mierzą się uczniowie rudzkich szkół ponadgimnazjalnych.
"Podczas realizacji projektu +Opowiem Ci o moim Śląsku+, który w zeszłym roku ruszył w naszej szkole po raz pierwszy, zrodziło się wiele innych pomysłów, które nie mieściły się w jego ramach. Dlatego chcieliśmy stworzyć projekt, który połączy to, co do tej pory zrobiliśmy, ale także będzie zawierał nowe pomysły. I tak zrodził się +Ze Ślonskym w pukeltaszy+" – wyjaśniła koordynatorka akcji w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach Anna Rzepka.
Pomysłodawcom zależało też na tym, by akcja łączyła wszystkie inicjatywy, które dotyczą Śląska i które odbywają się w rudzkich szkołach ponadgimnazjalnych. W Rudzie Śląskiej jest organizowanych wiele takich przedsięwzięć. "Chcemy, żeby było o tym głośno i żeby żadna z inicjatyw nie pozostała niezauważona. Dlatego zachęcamy do przyłączenia się do nas" – dodała Rzepka.
W ramach projektu odbyło się już spotkanie ze śląskimi blogerami. W kolejnych miesiącach zaplanowano m.in. wieczór poetycki i wykłady Alojzego Zimończyka, który jest doradcą i ekspertem w dziedzinie edukacji regionalnej. Później uczniowie spotkają się na warsztatach pisania po śląsku.
Z kolei 12 czerwca odbędzie się dyktando śląskiej godki, które cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów rudzkich szkół. Jak przekonuje laureat ubiegłorocznej edycji dyktanda Damian Ciecierski, to dobry sposób na to, aby ludzie pamiętali o swojej tradycji i poznawali korzenie śląskiej mowy, także w pisowni. Ciecierski podkreśla, że językiem śląskim powinno się posługiwać na co dzień i w ten sposób dbać o to, by nigdy nie zanikł. (PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ joz/