Pierwsze w kraju sino-polskie liceum ogólnokształcące powstaje w Krakowie. Szkoła, kładąca nacisk na naukę języka i kultury chińskiej, rozpocznie działalność we wrześniu. W zamyśle twórców placówka ma odpowiadać na współczesne potrzeby gospodarki.
Twórcy szkoły deklarują, że uczniowie będą mieli możliwość dobrego opanowania języka chińskiego, poznają też kulturę i zwyczaje oraz historię Państwa Środka. "Szkoła będzie realizować normalny program szkoły średniej, będzie przygotowywać do matury oraz studiów w Polsce i za granicą" – powiedział na konferencji prasowej w środę pomysłodawca placówki Grzegorz Calik, prezes Europejsko-Azjatyckiej Fundacji Edukacji Biznesowej, która zakłada liceum.
Prywatne Sino-Polskie LO będzie miało siedzibę przy Gimnazjum nr 4 (Rynek Kleparski). Zgodnie z planami, we wrześniu 30 uczniów rozpocznie edukację w dwóch klasach: biologiczno-chemicznej i matematyczno-fizycznej. Poza przedmiotami w kanonie nauczania liceum, dodatkowo uczniowie będą mogli poszerzyć wiedzę z ekonomii, filozofii, prawa. Szkoła ma współpracować z uczelniami wyższymi w Polsce i za granicą.
Aby dostać się do sino-polskiego LO, gimnazjalista musi mieć co najmniej dobre zachowanie i średnią ocen minimum 4,0. Musi także przejść test organizowany przez szkołę – pytania egzaminacyjne dotyczą przede wszystkim nauk ścisłych. Egzaminatorzy sprawdzą także znajomość języka angielskiego i przeprowadzą rozmowę kwalifikacyjną.
Przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 przyjęci do szkoły uczniowie pojadą na trzy tygodnie do Chin. Koszty wycieczki pokryje częściowo szkoła, częściowo rodzice licealistów.
Zdaniem Grzegorza Calika, młodzież, która chciałaby się odnaleźć na rynku pracy związanym z Chinami, powinna rozpocząć sprofilowaną edukację wcześniej niż na studiach. "Mieliśmy sygnały z różnych środowisk, że jest potrzeba utworzenia takiej szkoły średniej" – powiedział.
Dyrektor nowej szkoły Paweł Koszałka dodał w rozmowie z PAP, że ściślejsza współpraca gospodarcza Polski z Chinami stwarza młodym nowe możliwości kariery zawodowej. "Polska jest krajem węzłowym, kluczowym nowego Jedwabnego Szlaku. Polska to brama miedzy wschodem za zachodem Europy" – ocenił. (PAP)
bko/ karo/