Pierwsza w kraju pracownia Newton Room, umożliwiająca naukę przez eksperyment, na stałe zagości w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej. Wyposażona m.in. w symulatory lotnicze przestrzeń powstała w 2019 r. dzięki współpracy PŁ z First Scandinavia i Boeingiem.
Pracownia Newton Room to mobilna przestrzeń edukacyjna wyposażona w sprzęt do praktycznej nauki przedmiotów ścisłych. Organizacja FIRST Scandinavia z Norwegii, która jest twórcą projektu, oferuje różne moduły edukacyjne z obszaru STEM (ang. science, technology, engineering and mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Ponad 40 pracowni Newton Room powstało w Norwegii, Danii i Szkocji, a dzięki współpracy z Boeingiem koncepcja jest wprowadzana także w innych krajach.
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej (PLO PŁ) było pierwszą polską szkołą, w której w 2019 roku otwarto czasowy Newton Room wyposażony przy współpracy z Boeingiem. W ramach programu "W chmurach z liczbami", wykorzystującego m.in. symulatory lotnicze, uczniowie w wieku od 13 do 16 lat mogli pogłębiać wiedzę na temat nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki poprzez wspólne odkrycia i zabawę. Z oferty w ciągu trzech tygodni skorzystało 650 uczniów z różnych szkół.
Od początku władze PLO PŁ zapowiadały, że są zainteresowane wprowadzeniem tej innowacyjnej formy nauki na stałe. Teraz będzie to możliwe dzięki podpisanej właśnie umowie między łódzką uczelnią a FIRST Scandinavia i Boeingiem, o czym te w czwartek poinformowały PAP we wspólnym komunikacie.
"Dzięki Newton Room do szkół wkracza nowoczesna technologia, a uczniowie będą mieli możliwość połączenia wiedzy zdobytej na zajęciach teoretycznych z wiedza praktyczną podczas zadań laboratoryjnych. Dla młodych ludzi to możliwość poznania pracy w nowoczesnym laboratorium, a dla szkoły to świetna okazja do nawiązania współpracy z międzynarodowymi korporacjami” – podkreślił dyrektor PLO PŁ Tomasz Piotr Kozera.
W Newton Roomie będzie można prowadzić lekcje w ramach trzech modułów. Pierwszy to "W powietrzu z liczbami" - uczniowie mają w nim za zadanie przygotować lotniczą akcję ratunkową, wykonując obliczenia matematyczne z wykorzystaniem jednostek odległości, prędkości i czasu - potem stworzone według nich plany są wprowadzane w życie za pomocą symulatorów lotu.
Moduł "Roboty i obwód" pozwala uczniom na odkrywanie strategii obliczania obwodów kół i innych dwuwymiarowych kształtów. Do planowania i pomiarów używają robotów. Trzeci moduł "Zrównoważone biopaliwa" prezentuje etapy przemysłowej produkcji biopaliw - temat jest omawiany w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Program Pracowni Newton Room został opracowany i jest prowadzony przez FIRST Scandinavia we współpracy z nauczycielami, środowiskiem akademickim i przedsiębiorcami. W 2018 r. organizacja została wybrana oficjalnym partnerem Boeinga w zakresie wspierania edukacji STEM wśród dzieci i młodzieży oraz otrzymała grant w wysokości 5 mln USD. Koncepcja Newton Room jest obecnie prezentowana w dziewięciu krajach europejskich za pośrednictwem rozwiązań mobilnych i pracowni stacjonarnych.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mir/