Podsumowany został ogólnopolski konkurs „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”, który zrealizowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście należące do Muzeum Auschwitz – zakomunikowała placówka. Była to czwarta edycja przedsięwzięcia.
„Czwarta edycja z powodu pandemii odbywała się w latach 2020-2022. Spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli z całej Polski. Uczestnicy konkursu, samodzielnie lub w zespołach, pracowali w czterech kategoriach: film, fotografia, krótka forma literacka oraz praca plastyczna. Miały one przede wszystkim pokazywać znaczenie tragedii i historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz dla młodych ludzi” – wskazało Centrum w komunikacie.
W poniedziałek w Miejscu Pamięci Auschwitz wręczone zostały nagrody. Zwyciężczynią w kategorii film została Amelia Dzedzyk z Uniwersyteckiego I Liceum w Chorzowie. W kategorii fotografia wygrała Magdalena Stybak ze Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 4 w Oświęcimiu. Autorką najwyżej ocenionej formy literackiej była Aleksandra Wanat z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Najlepszą pracę plastyczną przygotowała Justyna Nawrotkiewicz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
„Wzruszającym i pełnym emocji dla uczestników był moment prezentowania prac konkursowych. Uczniowie dzielili się swoimi inspiracjami, fascynacjami i wrażeniami wywołanymi na etapie przygotowywania prac. Warto podkreślić, że do prac powstały wiersze, piosenki hip-hopowe. Uczniowie inspirowali się poezją Czesława Miłosza czy Zbigniewa Herberta” – powiedziała, zacytowana w komunikacie, Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka historii z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
Laureaci konkursu zwiedzili Miejsce Pamięci, a nauczyciele i rodzice uczestniczyli w warsztacie „Jedenaste. Nie bądź obojętnym”. „Zajęcia edukacyjne okazały się być bardzo intrygującym doświadczeniem dla grupy rodziców, co skutkowało interesującą dyskusją o metodach pracy merytorycznej nie tylko z tematem zagłady, ale i pedagogizacji społeczeństwa” – powiedział Krystian Kazimierczuk, nauczyciel historii z Uniwersyteckiego I Liceum w Chorzowie im. Juliusza Słowackiego.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/