W stolicy Ukrainy Kijowie rozpoczęły się w czwartek dwudniowe „Ukraińsko-polskie dni oświaty, nauki i innowacji” połączone z Forum Rektorów Uczelni Technicznych obu krajów oraz targami edukacyjnymi.
W związku z tymi wydarzeniami na Ukrainę przybyło około 250 osób z ponad 50 polskich uczelni. „Jest to największe spotkanie edukacyjne w historii Polski i Ukrainy” – powiedział PAP prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” Waldemar Siwiński.
„Poprzez takie przedsięwzięcia, jak Forum Rektorów chcemy budować polsko-ukraińską autostradę edukacyjną. I polskie i ukraińskie uczelnie mają znakomite osiągnięcia naukowe. Mamy wiele bardzo dobrych zespołów naukowych i teraz chodzi o to, żeby te zespoły znalazły się i razem przygotowywały projekty, z którymi będą występować na forum europejskim, gdyż istnieją tam bardzo atrakcyjne możliwości uzyskania środków na badania” – podkreślił.
„Liczymy, że Forum Rektorów będzie mocnym impulsem dla wspólnej działalności projektowej i wspólnego udziału w programach grantowych Unii Europejskiej” – powiedział prorektor Politechniki Kijowskiej, Serhij Sydorenko.
Wraz z Forum Rektorów Uczelni Technicznych w Kijowie rozpoczęły się w czwartek targi „Oświata i kariera”, na których Polska jest gościem honorowym. Skierowaną do ukraińskiej młodzieży ofertę przywiozło na nie kilkadziesiąt polskich szkół wyższych.
W Polsce studiuje obecnie ponad 35 tys. studentów z Ukrainy; na Ukrainie jest około 770 studentów z Polski. „Jesteśmy przekonani, że Polacy także muszą studiować na ukraińskich uczelniach, bo jest to kwestia przyszłości kraju. Nie da się robić w przyszłości skutecznej polityki, nie mając fachowców wykształconych w tym tak ważnym dla Polski kraju” – powiedział PAP Siwiński.
Zwieńczeniem dwóch „polskich dni” w ukraińskiej stolicy będzie koncert z udziałem polskiej reprezentantki na konkurs Eurowizji w Kijowie, Kasi Moś. Wystąpi na nim także Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawski oraz zespoły artystyczne Politechniki Kijowskiej im. Igora Sikorskiego.
Polsko-ukraińskie debaty i spotkania edukacyjne w Kijowie organizowane są przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, przy udziale Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Krajowego Punktu Kontaktowego "Horyzont 2020", Politechniki Kijowskiej im. Igora Sikorskiego (KPI) i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ap/ jbp/