Projektom z Gorzowa Wielkopolskiego i Lublina przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2017-2019 w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” na najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji.
Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży przyznawana jest co trzy lata. Obecna edycja konkursu była szóstą od ustanowienia nagrody. Każda edycja ma inne hasło.
W kategorii wymiany szkolnej zwyciężył projekt "Muzyka spotkania – muzyka porozumienia" II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim i szkoły Katholische Schule Bernhardinum w Fuerstenwalde. Spośród projektów wymiany pozaszkolnej nagrodę otrzymał projekt "Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście" Fundacji Sztukmistrze z Lublina i centrum edukacji młodzieży Jugendbildungsstaette Kurt Loewenstein z Werftpfuhl.
W ramach projektu "Muzyka spotkania – muzyka porozumienia" młodzi ludzie z Gorzowa i Fuerstenwalde wspólnie założyli zespół "No Borders Band", zapraszając do współpracy m.in. muzyków z Bliskiego Wschodu. Wyruszyli w trasę koncertową, oferując szkołom i innym instytucjom swoje występy. Podczas - w sumie jedenastu koncertów - stanęli przed dwutysięczną publicznością. W trakcie towarzyszących próbom warsztatów młodzież pracowała nad tematem rasizmu, poznała historie członków ich zespołu.
Podczas realizacji projektu "Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście" młodzi ludzie z Krakowa i Berlina odwiedzili miejsce pamięci - były obóz koncentracyjny na Majdanku oraz współpracowali w trakcie warsztatów muzycznych, filmowych, scenografii, tańca i malarstwa. We wszystkich realizowanych działaniach motyw przewodni stanowiły kwestie różnorodności, dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia. Dyskutowali o aktualnych wydarzeniach, umieszczając je w kontekście historycznym. Stworzyli piosenkę i teledysk "Lepiej rozmawiać" oraz wideo performance "Spotkanie".
Oprócz dwóch nagród głównych polsko-niemieckie jury przyznało także wyróżnienia. W kategorii wymiany szkolnej wyróżniono projekt "Nie mówię, ale się porozumiewam" Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 41 w Zabrzu i szkoły Pestalozzi-Schule w Essen. Dzieci i młodzież komunikowały się za pomocą dźwięków i wspólnie opracowały polsko-niemieckie tablice komunikacyjne. Dzięki udziałowi w różnych kreatywnych warsztatach majsterkowania, fotograficznych i filmowych w sposób szczególny doświadczyły, jak inne osoby postrzegają ich mocne strony.
W kategorii wymiany pozaszkolnej wyróżnienie przyznano Fundacji Bezlik z Mikuszewa i jej partnerowi - centrum edukacji młodzieży Jubi Unterfranken z Wuerzburga za projekt "Ponad granicami", podczas którego młodzież z Polski i Niemiec, między innymi z rodzin imigranckich, a także ze społeczności Sinti i Romów, wspólnie brała udział w różnych warsztatach i przygotowała spektakl teatralny.
Do konkursu zgłosiło się 80 projektów polsko-niemieckich, 17 z nich dostało się do finału.
Patronat honorowy nad konkursem objęły minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz niemiecka minister do spraw rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Franziska Giffey.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Das Deutsch-Polnisches Jugendwerk) jest dwunarodową, polsko-niemiecką organizacją. Działa na rzecz porozumienia i współpracy między młodzieżą z Polski i Niemiec poprzez spotkania i współpracę młodych ludzi z obu krajów. Dofinansowuje, inicjuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Została utworzona w 1991 r. przez rządy Polski i Niemiec, które w formie umowy międzynarodowej przekazały jej swoje kompetencje w zakresie wspierania polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Działalność PNWM finansują po połowie oba rządy - polski i niemiecki.
Od początku istnienia organizacji dzięki jej wsparciu odbyło się ponad 75 tysięcy projektów, w których udział wzięło blisko 3 miliony uczestników. Rocznie PNWM dotuje około 3 tys. Programów, w których uczestniczy około 100 tys. młodych Polaków i Niemców.(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mark/