Szkoły oraz instytucje kulturalne i oświatowe mogą otrzymać pomoce edukacyjne przygotowane na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzez stronę internetową www.dlaniepodleglej.pl, placówki mogą również zamówić wystawę historyczną.
Projekt, adresowany do szkół i instytucji kulturalno-oświatowych w całej Polsce, realizowany jest przez spółkę PERN przy współpracy z Bankiem Pocztowym, Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych. Wszystkie materiały udostępniane są nieodpłatnie.
Przedsięwzięcie obejmuje wystawę edukacyjną „W drodze do niepodległości” oraz plansze edukacyjne, ukazujące najważniejsze wydarzenia, a także sylwetki wybitnych Polaków, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – poinformował PERN.
Aby otrzymać materiały edukacyjne lub zarezerwować termin wystawy, należy wypełnić formularz na stronie internetowej www.dlaniepodleglej.pl albo wysłać zgłoszenie na adres info@dlaniepodleglej.pl.
Wystawa, przygotowana w oparciu o materiały historyczne, składa się z 30 plansz, które ilustrują i opisują najistotniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r., w tym poprzedzające z 1917 r. i te późniejsze, z początku lat 20. XX wieku. Do tej formuły narracji nawiązuje także 14 plansz, które oprócz kalednadrium, prezentują sylwetki wybitnych postaci związanych z walką o niepodległość, jej utrwalaniem i tworzeniem suwerennego państwa, jak np. marszłaka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera czy Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.
PERN, Bank Pocztowy oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych zawarły porozumienie, dotyczące projektu uczczenia jubileuszu niepodległości Polski, w październiku 2017 r. Informowano wtedy, że strony porozumienia „będą współpracować na rzecz inicjowania i realizacji działań związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mając świadomość, że polski biznes powinien wspierać projekty edukacyjne dotyczące kultury i tożsamości narodowej oraz przybliżenia historii Polski niepodległej".
Przedsięwzięcie, jak podkreślają jego inicjatorzy, jest częścią jubileuszowych obchodów, które koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-21.
(PAP)
mb/