Ponad 50 uczniów i absolwentów odebrało w poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Warszawie z rąk minister Anny Zalewskiej stypendia Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2015-16.
Minister wręczyła także dyplomy dziewięciu nauczycielkom - laureatkom europejskiego konkursu eTwinning 2016.
"Dziecko zdolne to marzenie każdego rodzica i nauczyciela, ale każdy rodzic, nauczyciel i dziecko wie, że życie zdolnego nie jest takie proste. Oprócz pasji, ambicji są też emocje i codzienne problemy, bo czasami trudno znaleźć przyjaciół i zrozumienie dla swoich emocji i swojego zaangażowania" - powiedziała Zalewska.
Podziękowała nauczycielom i rodzicom za wsparcie, jakiego udzielają zdolnym dzieciom i młodzieży. Zwracając się zaś do stypendystów - laureatów konkursów, olimpiad i turniejów przedmiotowych i sportowych - minister podziękowała im za to, że realizują swoje pasje.
Zaznaczyła, że polski system edukacji jest teoretycznie przygotowany na dziecko zdolne, poprzez system olimpiad, konkursów, stypendiów, możliwość indywidualnego toku nauki oraz wsparcie uczelni. W jej ocenie jednak to wszystko za mało.
Dlatego zwróciła się do nich, aby za pomocą specjalnie dedykowanej dla nich strony internetowej podzielili się tym, jak ich zdaniem powinno wyglądać wsparcie dla zdolnych uczniów. Prosiła o przesyłanie informacji na adres mailowy zdolnyuczen@men.gov.pl
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej przyznawane jest uczniom, którzy w minionym roku szkolnym uzyskali wybitne osiągnięcia, w szczególności: zostali laureatami międzynarodowej olimpiady, laureatami i finalistami olimpiady przedmiotowej lub turnieju o zasięgu ogólnopolskim. Otrzymać je mogą także uczniowie, którzy są laureatami konkursu na pracę naukową lub uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. Stypendystami ministra mogą być również uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym ukończyli szkołę ponadgimnazjalną.
Według danych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest polską Narodową Agencją Programu eTwinning, w programie uczestniczy ponad 40 tys. nauczycieli różnych typów szkół oraz przedszkoli z blisko 14 tys. placówek w całym kraju. Od samego początku polscy nauczyciele i projekty przez nich realizowane są wysoko oceniane w europejskim konkursie eTwinning.
W ramach unijnego programu eTwinning nauczyciele i uczniowie wspólnie realizują projekty przy użyciu technologii i narzędzi informacyjno-komunikacyjnych (takich jak np. internet, blog, czat, wideokonferencja, poczta elektroniczna). W ten sposób doskonalą znajomość języków obcych, poznają inne kraje i kultury, przyzwyczajają się do pracy zespołowej, a także ćwiczą posługiwanie się komputerem. (PAP)
dsr/ malk/