6350 dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z zagranicy uczestniczyło w wakacyjnych wyjazdach edukacyjnych w Polsce w 2019 r. Przybyli oni do kraju wraz z opiekunami na zaproszenie polskich organizacji pozarządowych – poinformowało we wtorek senackie biuro prasowe.
Jak podano na stronie internetowej Senatu, na organizację takich pobytów Prezydium Senatu zleciło 44 polskim organizacjom pozarządowym 47 zadań na łączną kwotę ponad 10 mln zł. Stanowi to ponad 10 proc. kwoty przeznaczonej w tym roku na opiekę Senatu nad Polonią i Polakami za granicą.
Celem takich wakacyjnych pobytów w Polsce jest uzupełnienie edukacji i wsparcie w nauce języka polskiego i przedmiotów ojczystych (kultury, historii, geografii). Mają one też umacniać więzi z Polską, motywować do dalszego poznawania kraju przodków, a także stwarzać okazję do integracji oraz poznania polskich rówieśników.
Najwięcej uczestników wakacyjnych obozów pochodziło z Ukrainy, Białorusi i Litwy, lecz działania adresowane były także do środowisk polonijnych w innych krajach. Uczestnicy byli rekrutowani przez licznych partnerów zagranicznych – organizacje polonijne i domy polskie, szkoły dzienne, sobotnie, parafialne, organizacje skautowe, parafie i duszpasterstwa. Jak podkreśla senackie biuro prasowe, nie zapomniano o podopiecznych domów dziecka oraz świetlic środowiskowych.
Największą liczbę uczestników zaprosiły Caritas Polska, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Stowarzyszenie "Parafiada" im. św. Józefa Kalasancjusza i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.
Pobyty wakacyjne realizowano na terenie całego kraju w różnych formach: obozów językowych, sportowych, artystycznych, wycieczek krajoznawczych, szkoleń liderskich, obozów harcerskich, zgrupowań religijnych, zlotów młodzieżowych i harcerskich. Organizowane zajęcia pełniły jednocześnie rolę intensywnych kursów języka polskiego. (PAP)
autorka: Wiktoria Nicałek
wni/ pś/