Uroczystym posiedzeniem Senatu Politechniki Łódzkiej rozpoczęły się obchody 76. rocznicy utworzenia uczelni. „Budujemy na wspaniałej tradycji ambitne plany rozwoju” – powiedział rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik.
Poniedziałkowe uroczyste posiedzenie Senatu PŁ, po raz ostatni odbyło się w historycznej auli im. Sołtana przy ul. Stefanowskiego w Łodzi - poinformowała rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka. "Kolejne wyjątkowe posiedzenia będą się już odbywać w nowym budynku Wydziału Chemicznego - Alchemium" - dodała.
W swoim wystąpienie rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik nawiązał do kluczowych działań uczelni w nauce, kształceniu studentów oraz społecznej odpowiedzialności łódzkiej uczelni. Rektor powiedział, że cieszy go, iż w uroczystości, dzięki transmisji, mogło uczestniczyć tak wiele osób.
"24 maja 1945 roku ukazał się dekret o utworzeniu naszej uczelni. Jej rektorem został prof. Bogdan Stefanowski" - przypomniał obecny rektor nawiązując do przypadającej w poniedziałek 76. rocznicy powstania PŁ. "Niezmiernie wdzięczni naszym mistrzom budujemy na wspaniałej tradycji ambitne plany rozwoju Politechniki Łódzkiej" - podkreślił. "Nauka, kształcenie, społeczna odpowiedzialność uczelni - to te filary, wokół których wypełniamy naszą misję - zaznaczył.
Z okazji jubileuszu uczelni życzenia studentom i pracownikom PŁ złożył minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, przesyłając nagranie z gratulacjami. "Bardzo się cieszę, że Politechnika Łódzka konsekwentnie dąży do rozbudowy infrastruktury badawczo-dydaktycznej" - mówił minister. "Świadczy o tym najnowszy ranking Round University Ranking, w którym Państwa uczelnia spośród 869 innych, odnotowała największy skok w górę przesuwając się o 38 miejsc" - podkreślił minister Czarnek.
Zgromadzeni na uroczystościach w auli im. Sołtana obejrzeli również wystąpienie wojewody łódzkiego dr Tobiasza Bocheńskiego. "Od samych swoich początków Politechnika Łódzka wypełniała credo naukowe, ale również przyczyniała się do odbudowy Łodzi po wojnie, przecież nie przypadkowo już w maju 1945 r. powstał Wydział Włókienniczy PŁ" - przypomniał wojewoda.
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber w swoim przemówieniu odtworzonym podczas uroczystości nawiązał do współpracy samorządu z PŁ. "Z dumą mogę powiedzieć, że jako samorząd województwa jesteśmy wśród podmiotów stale współpracujących z uczelnią, także przy strategicznym projekcie sieci 5G" - podkreślił marszałek.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska życzyła studentom, absolwentom i pracownikom kolejnych sukcesów w rozwoju PŁ. "Składam państwu podziękowania za działania podnoszące prestiż uczelni w kraju i na świecie" - powiedziała w nagranym wystąpieniu prezydent Zdanowska.
Podczas posiedzenia Senatu PŁ uhonorowano wybitnych naukowców oraz studentów i absolwentów uczelni. Osób tych było wyjątkowo dużo, bowiem - jak wyjaśniła rzeczniczka PŁ - w ubiegłym roku z powodu pandemii nie było możliwości zorganizowania uroczystych spotkań.
Na dziewięciu wydziałach Politechniki Łódzkiej kształci się ponad 12 tysięcy studentów. Uczelnia zatrudnia 1200 nauczycieli akademickich. Współpracując z uczelniami z całego świata PŁ wdraża najnowsze metody i modele kształcenia oraz realizuje innowacyjne projekty i badania w 12 dyscyplinach naukowych.
W prestiżowym rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Politechnika Łódzka zajmuje ósme miejsce wśród polskich uczelni i czwarte wśród uczelni technicznych. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ krap/