W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zainaugurowano we wtorek działalność Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza. Szkoła ma wspierać i kształcić liderów politycznych, samorządowych, organizacji pozarządowych i biznesu.
Akt Założycielski podpisali: żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Magdalena Adamowicz i jego brat Piotr, a także prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski, koordynator studium Paweł Kowal, dyrektor ECS Basil Kerski, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
"Paweł Adamowicz jako człowiek praktyczny uważał, że trzeba robić rzeczy trwałe. Mam nadzieję, że takim dziełem będzie to Studium. Będzie to miejsce, w którym będziemy kształcić, uwrażliwiać, będziemy myśleć o przyszłości. Chcemy wspierać kadry samorządowe, kadry organizacji pozarządowych i biznesu. Będziemy starali się łączyć wiedzę z praktyką" - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
Prezes Fundacji Gdańskiej zaznaczył, że marzeniem śp. prezydenta Adamowicza było kształcenie kadr samorządnej Rzeczypospolitej Polskiej i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
"Realizujemy projekt, który nazywamy pierwszą formą szkoły impresaryjnej w naszym kraju. We współpracy z wybranymi ekspertami chcemy tworzyć programy studiów dla kadr samorządowych i działaczy organizacji pozarządowych. Ideą szkoły jest łączenie tych, którzy chcą budować Polskę samorządną, obywatelską" - powiedział Bendykowski.
Twórcom szkoły zależy nie tylko na sieciowaniu wspólnot lokalnych, regionalnych i państwowych w skali kraju, ale także na ukazywaniu roli Unii Europejskiej w rozwoju samorządów oraz na promowaniu idei pomocniczości. Misja Studium jest związana z rozwijaniem wartości, jakie reprezentował Paweł Adamowicz. Dotyczyły one propagowania roli miasta jako centrum tworzącego wspólnotę, otwartego na nowe idee, inicjatywy i dialog.
Kształcenie w studium oparte będzie na formach dopasowanych do wymagań, oczekiwań i możliwości grupy docelowej. Powstaną cztery moduły edukacyjne: studia podyplomowe, studia podyplomowe typu Master Business Administration (MBA), wolne studia kompetencyjne oraz program tutoringu.
Z akademią będą współpracować polskie uczelnie, m.in. Collegium Civitas, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Uczelnia Korczaka, Akademia Psychologii Przywództwa, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.
"Łączymy organizacje pozarządowe i szkoły po to, aby kształcić liderów przyszłości. Świat się zmienia, my chcemy towarzyszyć tej zmianie i chcemy to dzieło tworzyć m.in. poprzez programy studiów podyplomowych w formule MBA, a także studiów, które nazywamy wolnymi i które nie są zamknięte w formalne ramy kształcenia, jakie przewiduje ustawa. Będziemy starali się stworzyć najlepsze miejsce kształtowania liderów społecznych. Co kilkanaście dni będziemy proponowali nowy produkt, pomysł na kształcenie"- wyjaśnił Paweł Kowal.
Zaznaczył, że do współpracy zapraszani będą przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych nie tylko z Polski, ale również z państw członkowskich Unii Europejskiej.
"Chcemy docierać z wiedzą i przekazem o tym, jak dzisiaj rozumieć ideę solidarności, otwartości w duchu, o którym mówił i pisał Paweł Adamowicz" - dodał Kowal.
Jak powiedział dyrektor ECS Basil Kerski, najpiękniejszą formą upamiętnienia Pawła Adamowicza jest realizacja jego marzeń.
"Cieszę się, że nie stawiamy pomników z betonu, tylko realizujemy wizję Pawła. Ciało Pawła wyniesiono dwa lata temu z tego budynku, ale jego duch jest z nami codziennie. Życzę nam, aby jego otwartość i ciekawość świata towarzyszyła nam przy edukowaniu nowych liderów, którzy pomogą nam spotkać się z wyzwaniami świata w taki sposób, abyśmy mnożyli dobrobyt i pokój w naszej ojczyźnie" - dodał.
Magdalena Adamowicz podkreśliła, że jej mężowi zależało na tym, aby społeczeństwo w Polsce było dobrze wykształcone. Przypomniała, że Adamowicz poświęcił edukacji jeden z rozdziałów książki "Gdańsk jako wspólnota".
"Paweł wierzył, że edukacja może zmienić życie. Fundował stypendia dla przypadkowych osób, które spotkał, o których losie usłyszał. Zwracał uwagę, że nie ma szkół dla prezydentów, że nie mają oni gdzie się uczyć, dlatego sam ciągle się kształcił. Dziękuję wszystkim, którzy przez wiele miesięcy przygotowywali ten projekt. Wierzę, że dziedzictwo intelektualne Pawła, jego wizja, spojrzenie będą tutaj realizowane"- powiedziała.
Wydarzeniu towarzyszy sympozjum poświęcone ideom Pawła Adamowicza, w którym uczestniczy m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. (PAP)
Autorka: Anna Machińska
anm/ mhr/