PreIndustriada, czyli impreza poprzedzająca święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - Industriadę, odbędzie się w sobotę w kilku miejscowościach regionu. Ma pokazywać epokę przedprzemysłową, opowiadając o korzeniach, z których wyrósł górnośląski przemysł.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu. W tym roku odbędzie się 10 czerwca. Ponad 500 jej wydarzeń będzie odbywało się w 47 obiektach w 28 miastach regionu.
PreIndustriada, która od pięciu lat poprzedza święto Szlaku Zabytków Techniki, odbędzie się dwa tygodnie wcześniej, 28 maja, w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, przy piecach wapiennych i w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, a także w młynach w Dąbrówce Wielkiej, Zbrosławicach i Kostrzynie.
Jak wynika z informacji Górnośląskiego Parku Etnograficznego, program tego wydarzenia obejmie m.in. pokazy pracy gręplarki i folusza, opowieści o historii wiatraka z Grzawy czy prezentacje działania młyna z Imielina.
W chorzowskim skansenie w zagrodzie z Krasowych będzie można zobaczyć pracę kieratu, a przy chałupie ze Zborowskiego zostanie zaaranżowany tradycyjny plac ciesielski, na którym cieśle i lepiarze wykonają ścianę z gliny i słomy. Warsztaty ceramiczne odbędą się przy chałupie ze Strzemieszyc oraz spichlerzu z Wojkowic.
Podczas PreIndustriady w skansenie będzie można usłyszeć legendy górnicze, które opowiadał będzie pan Edward Jon z Rudy Śląskiej, a także obejrzeć przedstawienie dla dzieci "O skarbniku z głębokiej kopalni" w wykonaniu Teatru Bajkowe Skarbki Śląska. Na zakończenie PreIndustriady w skansenie zagra zespół "Bałamutki".
Atrakcją w Mikołowie będą odrestaurowane wapienniki (czyli piece do uzyskiwania wapna palonego) w sołectwie Mokre. Na co dzień wapienniki są ogrodzone, w sobotę jednak będzie można je zwiedzać, obejrzeć z przewodnikiem nieodległe wyrobisko wapienia, a także wziąć udział w licznych grach i zabawach.
Mikołowską PreIndustriadę organizują Miejska Placówka Muzealna i Śląski Ogród Botaniczny. Przy samych wapiennikach okoliczne grupy i stowarzyszenia przygotują atrakcje związane z dawnymi profesjami (np. łucznictwem, płatnerstwem, odlewaniem cyny czy skręcaniem powrozów), dawnymi zabawami i tańcami, przysmakami dawnej kuchni czy np. zabawę z wykrywaczem metalu.
Z kolei w Śląskim Ogród Botanicznym PreIndustriada zostanie połączona z Dniem Dziecka - odbędą się m.in. gra terenowa, gry i zabawy stacjonarne i ruchowe, liczne warsztaty (m.in. pszczelarskie, prowadzone przez Pasiekę Edukacyjną "Skrzydlaci Przyjaciele"), kiermasz, wystawy i ekobazar.
W ramach tegorocznej PreIndustriady będzie też można odwiedzić m.in. stary młyn elektryczny Wincentego Reszki w Dąbrówce Wielkiej, która dziś jest dzielnicą Piekar Śląskich. Choć młyna dziś nie da się uruchomić, jego maszyny są zachowane, a miejsce w ostatnim trzydziestoleciu odwiedzane bywa tylko sporadycznie.
W tym roku po raz pierwszy w PreIndustriadzie mają też uczestniczyć: młyn gospodarczy w Zbrosławicach oraz młyn "Kostrzyna" w miejscowości o tej samej nazwie, położonej w gminie Przystajń w północnej części województwa.(PAP)
mtb/ pat/