Premier Ewa Kopacz poinformowała w poniedziałek w Opocznie (Łódzkie), że od 1 marca - kiedy gimnazjaliści będą decydować o swej dalszej nauce - na stronach ministerstwa edukacji dostępna będzie mapa szkół zawodowych.
Jak mówiła, będzie to swoisty przewodnik po tych placówkach, dzięki któremu młodzi ludzie znajdą m.in. informacje o kierunkach kształcenia w danej szkole, jej adresie, itp. „Myślę, że łatwiej będzie im podjąć decyzję” - dodała.
Premier odwiedziła w poniedziałek Zespól Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Kształci się tu ponad 1100 uczniów i słuchaczy. Szkoła dostosowuje swój program i kształcenie w określonych zawodach do potrzeb rynku pracy. Współpracuje z lokalnymi i regionalnymi pracodawcami.
I o tej współpracy mówiła m.in. szefowa rządu. Przypomniała, że rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony „Rokiem Szkoły Zawodowców”. W jego ramach w ubiegły piątek ministrowie: edukacji, pracy, skarbu i gospodarki zawarli porozumienie, dzięki któremu m.in. zostanie nawiązana bliska współpraca specjalnych stref ekonomicznych ze szkołami zawodowymi.
Kopacz wspomniała, że już w swoim expose mówiła o rozwoju szkolnictwa zawodowego. Podczas poniedziałkowego spotkania z uczniami przyznała, że „nie mogła już patrzeć” jak młodzi ludzie z wykształceniem wyższym, technicznym czy zawodowym nie znajdują pracy. "A jeśli znajdują, to nie w swojej dziedzinie" - dodała.
Jak zaznaczyła, najważniejszą rzeczą jest dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Dlatego ważna jest współpraca przedsiębiorców ze szkołami. Premier chciałaby, aby pracodawcy współuczestniczyli w tworzeniu programów w szkołach.
Przypomniała, że od października ub. roku szkoleni są tzw. edukatorzy - nauczyciele, dyrektorzy szkół, którzy radzą swoim uczniom, do jakiej szkoły mogą się kierować.
Premier zapewniła, iż ze strony rządu jest chęć przywracania do życia szkolnictwa zawodowego. "Szkolnictwa, które spowoduje, że w naszej gospodarce nie zabraknie fachowców dobrze wyszkolonych" - podkreśliła. (PAP)
jaw/ pz/