Wyróżnikiem placówek spod znaku STO jest model edukacji uwzględniającej zaangażowanie rodziców, wprowadzającej uczenie się przez doświadczenie - napisał prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do nauczycieli i rodziców związanych z tym stowarzyszeniem.
Społeczne Towarzystwo Oświatowe obchodzi w tym roku 30-lecie powstania. Z tej okazji w Warszawie zorganizowało pod hasłem "Transformacja. Integracja. Rozwój" konferencję programową. W piątek odbyła się poprzedzająca ją uroczysta Gala.
STO prowadzi ponad 150 szkół i przedszkoli. Uczy się w nich około 13 tys. uczniów, a pracuje ponad 2 tys. nauczycieli. Szkoły STO są płatne, ale przestrzegają zasady non profit.
"STO to przede wszystkim ludzie, społecznicy, rodzice, nauczyciele, którzy czasem pokonują wspólnie przeszkody niemożliwe do pokonania" - powiedział podczas Gali prezes Stowarzyszenia Zygmunt Puchalski. Przypomniał, że STO powstało wcześniej niż wolna Polska. "Nasze dzieło zostało pięknie zaczęte 30 lat temu, ale chcemy, żeby trwało. Jesteśmy potrzebni młodemu pokoleniu, polskiej edukacji, będziemy robić wszystko, żeby podążać za nowoczesnością, żeby nasze szkoły były nadal atrakcyjne, żebyśmy mogli spełniać dziecięce marzenia" - zadeklarował.
Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście do uczestników Gali, odczytanym przez dyrektor generalną Kancelarii Prezydenta RP Grażynę Ignaczak-Bandych, złożył STO gratulacje z okazji jubileuszu. Nawiązując do początku działalności Stowarzyszenia, prezydent podkreślił, że "wyznaczając nowe kierunki w edukacji stało się jedna z pierwszych organizacji pozarządowych, która włączyło się w budowę systemu oświaty po roku 1989 i znacząco przyczyniło się do rozwoju szkolnictwa niepublicznego w naszym kraju".
Podkreślił, że wyróżnikiem placówek spod znaku STO jest model edukacji uwzględniającej zaangażowanie rodziców, wprowadzającej uczenie się przez doświadczenie, kształtującej wrażliwość społeczną.
"Od edukacji i wychowania dzieci i młodzieży zależy przyszłość Polski. (...) Jestem przekonany, że w nowych ramach systemowych STO będzie nadal z powodzeniem realizowało swoją wizję budzenia młodzieńczej ciekawości, rozwijania pasji i przekazywania wiedzy" - podkreślił prezydent.
Podczas uroczystości odznaczono orderami i medalami państwowymi nauczycieli, pedagogów związanych z STO. Wręczono także medale Komisji Edukacji Narodowej, które są najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji narodowej, oraz złote i srebrne odznaki STO.
Społeczne Towarzystwo Oświatowe założyła grupa 23 rodziców i nauczycieli, którzy chcieli legalnie działających niezależnych szkół. Pierwszy wniosek o zarejestrowanie Towarzystwa, złożony 30 listopada 1987 r. do Wydziału Społeczno-Administracyjnego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, spotkał się z odmową. Komitet założycielski odwołał się od tej decyzji i znów spotkał się z odmową. Kolejnym krokiem była skarga do ministra spraw wewnętrznych oraz ponowny wniosek o rejestrację. Tym razem 29 grudnia 1988 r. STO zostało zarejestrowane.
Pierwsze szkoły społeczne zaczęły powstawać we wrześniu 1989 roku; kuratoria oświaty wydały wówczas zgodę na utworzenie 32 szkół. W roku szkolnym 1990/91 było ich już 179. W pierwszym okresie istnienia STO szkolnictwo społeczne rodziło się przede wszystkim w wielkich miastach. Jednak zainteresowanie szkołami społecznymi dość szybko przestało ograniczać się do środowisk wielkomiejskich i na przełomie 1991/92 roku zaczęto rejestrować szkoły w mniejszych ośrodkach miejskich. Po dwóch latach istnienia STO w 211 szkołach społecznych uczyło się około 10 tys. uczniów.
Niepubliczne szkoły w Polsce skupione są przede wszystkim w Społecznym Towarzystwie Oświatowym, Krajowym Forum Oświaty Niepublicznej (KFON) i Stowarzyszeniu Szkół Katolickich. (PAP)
autorzy: Paweł Dembowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka
pd/ dsr/ jw/