II wojna światowa

14.02.2018

"Przeciw nazizmowi" - propozycją lekcji skierowaną do licealistów

Freya i Helmuth James von Moltke. Źródło:  Fundacja "Krzyżowa" Freya i Helmuth James von Moltke. Źródło: Fundacja "Krzyżowa"

„Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke” to materiały edukacyjne dla młodzieży licealnej przegotowane przez Fundację „Krzyżowa” we współpracy z Fundacją im. Freyi von Moltke. Materiały mają dostarczyć wiedzy na temat działalności niemieckiego ruchu oporu.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Fundacji "Krzyżowa" Katarzyna Maziej-Choińska, materiały „Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke” poruszają zagadnienia związane z okresem rządów nazistowskich w Niemczech oraz II wojną światową i odwołują się do historii małżeństwa Freyi i Helmutha Jamesa von Moltke, członków niemieckiej organizacji antynazistowskiej, tzw. Kręgu z Krzyżowej.

Celem materiałów jest zachęcenie młodzieży do refleksji nad postawą obywatelskiej odpowiedzialności i odwagi w obliczu zła. „Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke” jest propozycją lekcji skierowaną do licealistów, którą można przeprowadzić w ramach lekcji historii, języka niemieckiego lub etyki. Jeden ze scenariuszy lekcji zakłada projekcję fragmentów filmu dokumentalnego „Freya – miłość w czasach oporu” - poinformowała rzeczniczka.

„Cenną inspiracją w procesie kształcenia młodego pokolenia może być sięgnięcie do przykładów dość nieoczywistych, ukazujących nie tylko warte promowania postawy, ale także pozwalających spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy tak na nasze, polskie doświadczenia, jak i historię naszych sąsiadów - powiedział dr Robert Żurek, koordynator projektu ze strony Fundacji „Krzyżowa”.

Jego zdaniem, takiej inspiracji dostarczyć może historia niemieckiej grupy opozycji antynazistowskiej, której sprzeciw wobec rządów Hitlera wynikał nie tylko z troski o przetrwanie Niemiec, ale z oporu wobec zła.

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego powstała na początku lat 90. XX w. z inicjatywy Polaków, Niemców, Holendrów i Amerykanów. Jej siedziba znajduje się w Krzyżowej (Dolnośląskie) na terenie neobarokowego zespołu pałacowego, który należał do rodziny von Moltke.

W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Kręgu z Krzyżowej", założonej. m.in. przez właściciela - hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu, jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Moltke zostali straceni.

W powojennej Polsce majątek w Krzyżowej przekształcono w PGR, użytkowany w coraz mniejszym stopniu pałac popadał w ruinę, aż do 1990 r., kiedy rozpoczęto jego odbudowę. Tu 12 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania".

Dziś neobarokowy zespół pałacowy jest miejscem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec oraz innych krajów. Historia tych spotkań sięga lat 90. XX w.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL