W powiecie pszczyńskim znajduje się aż sześć regionalnych muzeów oraz izb prowadzonych przez społeczników i pasjonatów. Aby zagłębić się bardziej w historię regionu, uczniowie szkół średnich nagrali podcast „Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej”.
W piątek podczas briefingu prasowego oficjalnie odbyła się promocja podcastu o Muzeum Prasy Śląskiej, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie, Izbie Regionalnej w Jankowicach, Izbie Regionalnej Smolarnia w Kobiórze, Muzeum Regionalnym Kamojówka w Suszcu i Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju.
"W tych sześciu miejscach na terenie powiatu pszczyńskiego zamknięta jest historia. Dzięki ludziom, którzy są niezwykłymi pasjonatami możemy tej historii dotknąć" - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński. "Właśnie od takiej myśli jak zainteresować młodzież tymi miejscami doszło do tego projektu, który jest niezwykle wartościowy" - podkreśliła.
Podcast przygotowali uczniowie I LO im. Bolesława Chrobrego, III LO oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie.
Nauczycielka historii Agnieszka Chlebek-Rolska podkreśliła, że gdy tylko usłyszała o projekcie podcastu od razu zaproponowała dzieciom udział.
"Edukacja regionalna tym bardziej na etapie szkół ponadpodstawowych jest bardzo ograniczona. Więc nauczyciele muszą wykazywać dodatkowe działania, żeby historię ośrodków poza centrum Polski przekazać. Nauczycielom potrzeba nowych metod i technik. Te podcasty to coś innowacyjnego. Coś co pokazuje nasz region, czyli Śląsk, gdzie łączą się cechy konserwatyzmu, tradycji z nowoczesnością. I taki był właśnie ten projekt - historia ziemi pszczyńskiej pokazana w cudowny, innowacyjny sposób" - mówiła nauczycielka.
Obecni na briefingu prasowym uczniowie dodali, że projekt okazał się być dużo bardziej czasochłonny, niż im się wcześniej wydawało.
"Byłam niesamowicie zaskoczona ogromem eksponatów, dowiedziałam się wielu niesamowitych historii o nich. Cieszymy się, że nasze pomysły udało się zrealizować. Do udziału w podcaście zaprosiłyśmy uczniów z podstawówki i kuracjuszy, bo chciałyśmy pokazać, że to muzeum jest ciekawe dla różnych ludzi. Zarówno ci starsi, jak i ci młodsi mogą znaleźć tutaj coś dla siebie" - powiedziała uczennica III LO Magdalena Szweda.
Projekt "Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej" powstał z myślą o młodych ludziach, aby zachęcić ich do odwiedzania historycznych miejsc.
"Wcześniej niewiele bywałem w muzeach, w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska mnie również nie było, a dzięki zaangażowaniu w projekt miałem okazję je kilkukrotnie odwiedzić i poznać zaangażowanie pasjonatów, którzy prowadzą to miejsce oraz stowarzyszenie Pro Memoria, które zajmuje się kultywowaniem pamięci o bohaterach ziemi pszczyńskiej i okolic" - stwierdził uczeń PZS nr 2 Marcin Mazur.
Kinga Pławecka-Bratek z Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej dodała, że odsłuchując podcastów można dokonać wirtualnego spaceru po tych miejscach.
"Dziś możemy pochwalić się niesamowitą ilością informacji. To coś, co zostaje na dłużej. Rok temu zorganizowaliśmy warsztaty, gdzie redaktorzy pokazali, jak takie podcasty tworzyć. Spotkaliśmy z przedstawicielami muzeów, wywiązała się dyskusja, młodzież pojechała odwiedzić muzea, a potem były kolejne wizyty, by nagrywać rozmowy. Tych spotkań było wiele. Kolejnym etapem była wizyta w studiu nagraniowym, a także nauka montażu podcastów. Dziś wypuszczamy coś cennego, co stało się wizytówką młodych ludzi" - podsumowała.(PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ pat/