Rada Miasta Zielona Góra przyjęła w środę uchwały ws. projektu dostosowania sieci szkół do wymogów reformy oświaty – poinformowała PAP zastępczyni naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra Lidia Gryko.
W Zielonej Górze funkcjonuje 13 gimnazjów, cztery z nich w oddzielnych budynkach, natomiast pozostałe w ramach zespołów edukacyjnych bądź zespołów szkół.
Przygotowany przez magistrat projekt sieci szkół zakłada, że gimnazja nr 1 i nr 6 zostaną przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe nr 2 i nr 13. Podstawówki te przeprowadzą nabór do zerówek i klas pierwszych oraz będą mogły przyjmować uczniów do klas 4 i 7. Do czasu wygaszenia będą w nich działały oddziały gimnazjalne.
Ponadto V Liceum Ogólnokształcące zostanie przeniesione do budynku Gimnazjum nr 7, którego oddziały wejdą w skład tego ogólniaka. Natomiast Gimnazjum nr 3 działające obecnie przy tym liceum stanie się częścią Szkoły Podstawowej nr 6, która zostanie przeniesiona do budynku przy ul. Św. Kingi 1.
Z kolei VI Liceum Ogólnokształcące, wchodzące obecnie w skład Zespołu Szkół Budowlanych, stanie się samodzielną placówką i zostanie przeniesione do obiektów Gimnazjum nr 2. Od 1 września 2017 roku oddziały Gimnazjum nr 2 będą funkcjonować do wygaśnięcia w strukturze VI Liceum Ogólnokształcącego.
Miasto planuje też utworzenie Zespołu Edukacyjnego nr 9 na bazie SP nr 11 oraz przedszkola "Akademii Talentów". Zespół rozpocznie działalność od września 2017 r., a od września 2018 r. jego klasy I-III będą funkcjonować w nowo wybudowanym budynku.
Wszystkie działające obecnie szkoły podstawowe przekształcą się w ośmioklasowe szkoły podstawowe, natomiast oddziały gimnazjalne w zespołach szkół będą funkcjonować do 31 sierpnia 2019 r. Nowa sieć szkół spowoduje zmiany w obwodach niektórych placówek oświatowych.
Uchwała intencyjna o projekcie nowej sieci szkół w Zielonej Górze trafi teraz do kuratorium oświaty celem jej zaopiniowania przez tą instytucję.
Zgodnie z założeniami reformy oświaty, do końca marca br. rady gmin muszą podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.
Ustawy reformujące system szkolny w Polsce (Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe) zostały podpisane w styczniu przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Reforma rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada wygaszanie gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. (PAP)
mmd/ wkt/