Chcemy, by polskie nauczanie było na jak najwyższym poziomie i by było dostępne dla wszystkich, którzy chcieliby uczyć się w polskich szkołach – powiedział PAP w środę w Rydze Radosław Fogiel, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.
Fogiel i wiceprzewodnicząca tego gremium Barbara Bartuś we wtorek rozpoczęli wizytę na Łotwie. Pierwszego dnia uczestniczyli w szeregu spotkań w parlamencie tego kraju: z komisją spraw zagranicznych, Grupą ds. Współpracy z Polskim Parlamentem oraz wicemarszałkiem Saeimy Janisem Grasbergsem. Odbyło się też spotkanie kierownictwa komisji w MSZ z podsekretarz stanu Ingridą Lavrence i z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
"Rozmawialiśmy o relacjach polsko-łotewskich, o współpracy, w tym w zakresie bezpieczeństwa, o nadchodzącym szczycie NATO, o możliwościach rozwoju współpracy handlowej, turystyki między naszymi krajami" - przekazał szef Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.
"Siłą rzeczy dużo miejsca poświęciliśmy rozmowom o Polakach na Łotwie, zwłaszcza sytuacji polskiego szkolnictwa" - dodał Fogiel. Parlamentarzysta zaznaczył, że stronie polskiej zależy na tym, "by polskie nauczanie było na jak najwyższym poziomie i by było dostępne dla wszystkich, którzy chcieliby uczyć się w polskich szkołach".
"Liczę, że nasze ministerstwa w duchu dialogu dojdą do porozumienia, które będzie satysfakcjonować obie strony" - powiedział Fogiel.
Pytany o sytuację szkoły w Krasławiu (łot. Kraslava) na wschodzie Łotwy, której zamknięcie ogłosił w lutym lokalny samorząd, Fogiel wskazał, że polscy parlamentarzyści apelowali do swoich łotewskich odpowiedników o zaangażowanie w tę sprawę. "Ta kwestia musi być rozwiązana na poziomie ministerialnym, w konsultacjach ministrów, najlepiej zakończonych podpisaniem umowy" - podkreślił rozmówca PAP.
"Z tego, co nam wczoraj przekazano, odpowiedź z tutejszego ministerstwa edukacji już jest podobno w drodze do ministra (Przemysława) Czarnka" - poinformował Fogiel. "Więc liczę na pozytywny efekt" - dodał.
Fogiel przyznał, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie nadała nowy kontekst także stosunkom polsko-łotewskim. "Nasze relacje były dobre, ale ta wspólna sprawa nas bardzo zbliżyła. Nie tylko zresztą (zbliżyła) z Łotwą - ze wszystkimi krajami bałtyckimi. W zasadzie stworzył się nowy format - kraje bałtyckie plus Polska - który na różnych poziomach politycznych funkcjonuje" - powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP. "Relacje polsko-łotewskie są dziś naprawdę bardzo dobre" - podsumował poseł.
W środę polscy parlamentarzyści wzięli udział w zakończeniu roku szkolnego w Polskiej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze. "Jesteśmy bardzo zbudowani tym, jak szkoła funkcjonuje i jaka jest nowoczesna oraz tym, jak aktywne są dzieci i młodzież się w niej uczące" - przyznał Fogiel.
Prezydium sejmowej komisji uda się też w środę do bazy wojskowej w Adażi, gdzie stacjonują żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Z Rygi Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ ap/