Dzień Nauki Polskiej to święto rodziny naukowej w Polsce. Jest to wielki dzień dla każdego z uniwersytetów, dla każdej wyższej uczelni – mówi w środę PAP, z okazji obchodów nowego święta państwowego, rektor UKSW w Warszawie ks. prof. Stanisław Dziekoński.
Nowe święto pozwala zwrócić uwagę na znaczenie "przestrzeni nauki" dla człowieka, dla społeczeństwa, dla tworzenia kultury czy dla gospodarki - mówił ks. prof. Dziekoński.
Dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Dzień Nauki Polskiej będzie miał - jak ocenił rektor - "szczególny wymiar" ze względu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, "ze względu na jego spojrzenie na wartość nauki dla człowieka, dla społeczeństwa, ale też i dla Kościoła".
Przypomniał również, że UKSW jest uczelnią publiczną, która ma charakter katolicki. "W tym dniu bardziej niż w naszej codzienności uwzględnimy to przesłanie, które dla ludzi nauki i dla UKSW, a jeszcze wcześniej - dla ATK, pozostawił kardynał Wyszyński" - deklarował ks. prof. Dziekoński. Mówiąc o przesłaniu kard. Wyszyńskiego rektor uczelni przypomniał, że chodzi o "wartość nauki dla człowieka w życiu społecznym". Wyszyński wyznaczał też kierunki zachowania czy działania, które powinny cechować wykładowców i studentów.
Cytowany przez rektora UKSW kardynał podkreślał, że uprawiając naukę, nie można zapominać o etyce, która powinna stać u podstaw uprawiania każdej nauki niezależnie od kierunku, od dyscypliny, od obszaru naukowego.
Prof. Dziekoński przypomniał też inne słowa kard. Wyszyńskiego: "Jeśli będziecie angażować się w waszą pracę w przestrzeni naukowej, w przestrzeni uniwersyteckiej, jeśli będzie ona oparta na etyce - wówczas możecie być spokojni o waszą przyszłość, o wasz byt w przyszłości".
Ustanowiony niedawno Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest w Polsce po raz pierwszy. Jako datę obchodów wyznaczono na 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Święto ma stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ zan/