Zmagania Jana Pawła II z komunistyczną dyktaturą oraz jego rola w promowaniu ekumenizmu i praw człowieka będą tematem konferencji „Karol Wojtyła wobec wyzwań PRL”, która 18 maja odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie - poinformował organizator konferencji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Konferencja naukowa "Karol Wojtyła wobec wyzwań PRL" organizowana jest w ramach projektu "Karol Wojtyła Polsce – Jan Paweł II światu".
"Bieg historii okrutnie doświadczył ludzkość w XX w., totalitaryzm chciał zapanować nad ludzką wolnością. W latach 70. świat wydawał się być trwale podzielony militarnie i ideologicznie. Nic nie zapowiadało upadku systemu komunistycznego. W takiej rzeczywistości papież z Polski rozpoczął swój pontyfikat, mając za sobą lata doświadczeń życia w systemie komunistycznym, gdzie łamane były prawa człowieka, a inwigilacja i prześladowania ograniczały wolność jednostki" - czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP.
Jego autorzy dodali, że jako arcybiskup Krakowa Karol Wojtyła podejmował wiele starań, aby system totalitarny nie zdominował ludzkich sumień. "Doświadczenia krakowskie przygotowały go do głoszenia całemu światu odważnego wezwania: +Nie lękajcie się+ i wytyczenia kierunku jego pontyfikatu jako orędownika najsłabszych i obrońcy praw człowieka" - napisali.
Przypomnieli, że Jan Paweł II jako pierwszy papież przemawiał do muzułmanów i przekroczył próg synagogi, wytyczając nową erę w stosunkach Kościoła katolickiego z Żydami i judaizmem; był też pierwszym następcą św. Piotra, który wszedł do pagody i świątyni ewangelickiej.
Konferencja rozpocznie się o godz. 10 od wystąpień ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Wśród panelistów znaleźli się także m.in. dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska z UKSW, red. Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej”, prof. Paweł Skibiński z UW i prof. Rafał Łatka z UKSW.
W panelu "Zmagania Karola Wojtyły z komunistyczna dyktaturą" dyskutować będą dr hab. Łucja Marek z krakowskiego oddziału IPN, prof. Jan Żaryn z UKSW oraz ks. prof. Dominik Zamiatała z UKSW. Z kolei w panelu "Abp Karol Wojtyła promotorem podmiotowości społeczeństwa" udział wezmą zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak i prof. Michał Białkowski z UMK.
Program konferencji i formularz rejestracji jest dostępny pod adresem: https://mt514.pl/karol-wojtyla-wobec-wyzwan-w-prl/.
Konferencja organizowana jest w ramach obchodów 45-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. 17 października odbędzie się kolejna, międzynarodowa konferencja "Papież światu. 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II".(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ ann/