Polska po 1989 roku

09.12.2019

Rozpoczął się 28. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy „Kresy”

28 młodych recytatorów z dziesięciu krajów m.in. Litwy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rumunii bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek wieczorem finałach 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy”. Laureatów poznamy w sobotę.

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia dwusetnych urodzin Adama Mickiewicza.

Tegoroczne Kresy rozpoczęły się w poniedziałek spotkaniem integracyjnym "Wieczór gospodarzy", który odbył się w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku. Młodzi ludzie mogli wysłuchać wykładu o Juliuszu Słowackim, którego poezja jest tegorocznym motywem przewodnim, a wieczorem czekają ich jeszcze spektakle w Akademii Teatralnej.

Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Jak powiedziała PAP jego szefowa Anna Kietlińska, "Kresy" to nie tylko konkurs, ale też spotkanie osób mówiących po polsku, a mieszkających w różnych częściach świata. Dodała, że Kresowiaków, którzy przyjechali na tegoroczne finały cechuje szczególna dbałość o język polski; są też bardzo ciekawi miasta i swoich rówieśników.

Eliminacje do konkursu odbyły się w 11 krajach, zgłosiło się na nie ponad 3,5 tys. osób. Najwięcej osób wzięło udział w eliminacjach na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Do Białegostoku na finały przyjechało 28 recytatorów.

Podczas trwających tydzień finałów, wezmą oni udział w licznych warsztatach teatralnych - m.in. interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem - mających im pomóc w konkursowych występach, które rozpoczną się we wtorek. Będą oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek i Akademii Teatralnej w Białymstoku. Tradycyjnie też spotkają się na wspólnej kresowej wigilii.

Prezentacje konkursowe zaplanowano na czwartek w Akademii Teatralnej. Będzie można usłyszeć teksty nie tylko Adama Mickiewicza, ale też m.in. Andrzeja Waligórskiego, Jacka Kaczmarskiego, Marii Nurowskiej i Zuzanny Ginczanki.

Koncert galowy, podczas którego poznamy laureatów, odbędzie się w sobotę wieczorem w Białostockim Teatrze Lalek.(PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL