Ruszyły przygotowania do "Klasówki powstańczej" dla wszystkich osób, które zdecydują się sprawdzić swoją wiedzę z historii regionu - poinformował w poniedziałek Urząd Miejski w Świętochłowicach. Rok temu otwarto w tym mieście Muzeum Powstań Śląskich.
"Klasówka powstańcza", jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach Aldona Minorczyk-Cichy, odbędzie się 18 marca 2016 roku.
"Będą ją pisać uczniowie, politycy, naukowcy, dziennikarze, a także każdy kto tylko zechce sprawdzić swoją wiedzę (również online). Udział w tym przedsięwzięciu zapowiedział także Feliks Korfanty, wnuk Wojciecha Korfantego" - podała w poniedziałek rzeczniczka. Urząd poinformował, że chętni już się zgłaszają.
Celem przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy o powstaniach oraz Śląsku. "Sprawdzaliśmy jaki obraz powstań mają uczniowie na kartach swoich podręczników oraz co na ich temat wiedzą. To niestety wiedza stereotypowa, niepełna" – powiedział cytowany w komunikacie Maciej Fic z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Fic, jak poinformowała rzeczniczka, jest współautorem zeszytu edukacyjnego poświęconego powstaniom śląskim oraz plebiscytowi (1919-1921), który ma zachęcić młodzież do zainteresowania się historią regionu. Zeszyt zawiera m.in. propozycje lekcji oraz materiały historyczne.
Pierwsze warsztaty, których celem będzie przygotowanie młodzieży do planowanej klasówki odbędą się w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach już pod koniec września. Będą prowadzone cyklicznie.
Muzeum Powstań Śląskich zostało otwarte w październiku 2014 roku. To nowoczesna, wykorzystująca wiele historycznych pamiątek, ale też multimediów ekspozycja, która została zaaranżowana w zabytkowym, neogotyckim budynku. Muzeum nadano charakter centrum edukacyjnego z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami - zamiast gablotek są m.in. oryginalne lub zrekonstruowane eksponaty, np. tramwaj i wóz bojowy.
Autentyczna część wystawy to pamiątki zebrane podczas ogólnopolskiej zbiórki. Oryginalne plakaty z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku, a także wiele innych unikalnych pamiątek historycznych związanych z okresem powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku.
Goście muzeum mogą odwiedzić m.in. szkolną klasę, sklepik z zabawkami, przyborami do pisania i słodyczami, ale też powstańczą drukarnię czy mieszkanie powstańca. Jedno z pomieszczeń zaprojektowano tak, aby przypominało ulicę przed gmachem hotelu Lomnitz w Bytomiu, w którym miał swoją siedzibę Polski Komisariat Plebiscytowy. (PAP)
ktp/ par/