Okres pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych nie może być krótszy niż 6 dni i dłuższy niż 12 tygodni - określono w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki dotyczącym domów wczasów dziecięcych, opublikowanym w Dzienniku Ustaw.
Chodzi o nowelizację rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
Domy wczasów dziecięcych powstały po zakończeniu II wojny światowej, aby umożliwić uczniom okresowe odbywanie nauki poza miejscem zamieszkania. Były przeznaczone dla dzieci i młodzieży mieszkających w rejonach o niekorzystnych warunkach ekologicznych.
Domy prowadziły profilowane turnusy zdrowotne dla dzieci z wadami postawy, niedoborem wagi i wzrostu, a także ze schorzeniami reumatycznymi i górnych dróg oddechowych. Aby pobyt w placówce korzystnie wpływał na zdrowie dzieci i młodzieży, sytuowano je w miejscowościach o walorach klimatycznych, krajobrazowych i przyrodniczych, tj. w obszarach górskich, podgórskich i nadmorskich. Zalecano, aby pobyt wychowanków trwał nawet do 3 miesięcy.
"Dom wczasów dziecięcych jest placówką przeznaczoną do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu organizowania i prowadzenia kształcenia dzieci i młodzieży lub wspierania i uzupełniania tego kształcenia, połączonego z jednoczesnym wspieraniem ich fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnieniem ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowaniem zachowań prozdrowotnych, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych" - zapisano w obecnej nowelizacji.
Wskazano, że dom wczasów dziecięcych prowadzi działalność dla uczniów szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, liceów ogólnokształcących dla dzieci i młodzieży, techników, branżowych szkół I stopnia oraz szkół specjalnych przysposabiających do pracy.
Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe domy wczasów dziecięcych mieszczą się w kategorii placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. Dlatego – jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji – koniecznym elementem pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych jest spełnianie przez niego obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez uczęszczanie do szkoły w domu wczasów dziecięcych lub do szkoły poza domem wczasów dziecięcych.
Tymczasem z danych MEN wynika, że domy wczasów dziecięcych realizowały przed epidemią COVID-19 pobyty uczniów trwające jeden, dwa lub trzy dni, co jest - jak zaznaczono - zbyt krótkim czasem na właściwe wypełnianie celu domów wczasów dziecięcych, jakim jest realizacja obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.
W nowelizacji zapisano, że okres pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych nie może być krótszy niż 6 dni. Maksymalny czas pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych pozostał niezmieniony i wynosi 12 tygodni.
Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ krap/