Urząd Marszałkowski w Łodzi rozpoczyna akcję „Łódzkie gra w szachy”. W jej ramach nauczyciele przejdą specjalny kurs, a 50 przedszkoli i szkół zostanie wyposażonych w sprzęt do gry.
Inicjatorem programu, którego celem jest zainteresowanie grą w szachy najmłodszych mieszkańców regionu jest marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber, który nie kryje swojej pasji do tego sportu.
"Udało mi się zainteresować tą grą już wiele osób, dlatego teraz w Łódzkiem, bardzo zależy mi na tym, żeby również móc na szeroką skale wprowadzić szachy do szkół. Chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom naszego województwa - a na początek dzieciom, bo to do nich ten program będzie adresowany – naukę grę w szachy" – zapowiedział.
Marszałek zwrócił uwagę, że szachy to gra, która pozwala rozwijać się małym dzieciom w różnych aspektach.
"Chcielibyśmy wyłowić talenty. To jest jeden z najciekawszych elementów naszego programu. Ale szachy, to nie tylko talenty. To gra, która pozwala rozwijać się małym dzieciom, pozwala bowiem rozwijać myślenie, zaszczepić zupełnie inne patrzenie na świat, na życie. To jest drugi cel" – dodał Schreiber.
Program "Łódzkie gra w szachy" będzie realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach. W jego ramach chętni nauczyciele przejdą kurs gry w szachy, by później zdobytą wiedzę przekazać dzieciom.
"Chcemy, aby nauczyciele w ramach projektu przeszli bezpłatny e-learningowy kurs doskonalący, przygotowujący do prowadzenia zajęć gry w szachy. Nauczyciele będą mieli także możliwość uczestniczenia między innymi w dodatkowych, bezpłatnych webinariach na temat rozwiązań metodycznych nauki gry w szachy, otrzymają też pakiet materiałów edukacyjnych, na który złożą się publikacje dotyczące metodyki gry w szachy, ćwiczeń dla uczniów" – wyjaśniła wicedyrektor WODN w Skierniewicach Beata Krokocka.
Szkolenie będzie prowadzone m.in. przez nauczycieli, którzy są też instruktorami szachowymi.
Rekrutacja do projektu rozpocznie się w poniedziałek 15 marca i potrwa do 23 marca. "Zajęcia chcemy rozpocząć 29 marca, a całość zajęć chcemy zakończyć 21 maja. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie będzie kontynuowane w kolejnych latach" – zapowiedziała Krokocka.
Szkoły, które wezmą udział w programie zyskają gotową pracownię szachową. Będą miały wyposażone sale w 10 kompletów szachów dla dzieci, 10 zegarów szachowych, szachy ogrodowe oraz szachy demonstracyjne.
O zaletach nauki gry w szachy dzieci przekonuje też nauczycielka, trener szachowy i instruktor Karolina Milewska, która poprowadzi zajęcia dla uczniów i nauczycieli.
"U dzieci w wieku przedszkolnym następuje rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego, kształtowanie się podstawowych czynności myślowych. Rozwijają się ich umiejętności społeczne. Jest to czas intensywnych zmian i rozwoju. Przedszkolaki uczą się w tym okresie głównie poprzez zabawę. I szachy są dla nich przede wszystkim rozrywką. Nie traktują rozgrywek jako nauki. Dzięki temu, wprowadzając szachy już na etapie przedszkola, w sposób atrakcyjny dla dziecka, wspomagamy jego wszechstronny rozwój" – wskazała.
Podkreśliła również, że ta królewska gra rozwija pamięć, umiejętność myślenia logicznego, przestrzennego oraz uczy stosowania analizy wstecznej. "Dzieci siadając do partii szachowej uczą się planowania, uczą się przewidywania dalszych posunięć, przewidywania problemów, które mogą się pojawić no i oczywiście muszą te problemy rozwiązywać. To świetnie rozwija ich koncentracje uwagi oraz również kreatywność" – zaznaczyła. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ amac/