Idei wolności poświęcone będą działania edukacyjne i artystyczne podejmowane z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Inicjatywa "Pochwała Wolności" realizowana będzie od marca do listopada.
Według dyrektor CK Zamek Anny Hryniewieckiej, projekt ma szanse przyczynić się do budowania świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty.
"Zastanawialiśmy się, jak nasza instytucja, zajmująca się przede wszystkim rzeczywistością i współczesnością, ma się odnaleźć w tym roku obchodów. Uznaliśmy, że tym, co nas przede wszystkim interesuje, jest refleksja nad słowem +wolność+. Z jednej strony wolność, jako przestrzeń, która jest regulowana, w której są obecne reguły społeczne, z drugiej strony - wolność, która jest przestrzenią nienaruszalną, gdzie nie wolno ingerować żadnej władzy" – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej, poświęconej planom Zamku na 2018 rok.
W trakcie przedsięwzięcia "Pochwała Wolności", co miesiąc organizowane będą "Wspólne niedziele na Zamku". Spotkania będą przygotowywane przy współpracy z organizacjami pozarządowymi.
"Do wspólnego spędzania czasu i dzielenia się ideami zaprosimy ekologów, obrońców praw dziecka i praw kobiet, stowarzyszenia dbające o godność ludzi starszych i ludzi odchodzących z tego świata, monitorujących sprawowanie władzy, opiekujących się niepełnosprawnymi, chorymi psychicznie oraz trudną młodzieżą. Przyjrzymy się także twórcom nowej ekonomii społecznej i organizatorom współczesnej spółdzielczości. O wolności lub jej braku będziemy wspólnie dyskutować podczas posiłków, za pomocą filmów i nie tylko" - podali organizatorzy przedsięwzięcia.
Podczas konferencji podkreślono, że poruszane w trakcie zaplanowanych na najbliższe miesiące spotkań problemy "nie były obce społecznikom odbudowującym polską państwowość po 1918 roku". Realia tamtych czasów przybliżyć ma przygotowywana na jesień wystawa pt. "Wolność".
"Jej bohaterami będą społecznicy, dla których wizja odbudowywanej po latach zaborów polskiej państwowości była nierozerwalnie związana z walką o poszanowanie praw dla ludzi wykluczonych. Wystawa nie będzie jedynie przywołaniem postaci i postaw przysłoniętych wielkimi narracjami historycznymi, ale również okazją do przypomnienia ponadczasowych idei i podstawowych praw człowieka” – podano na konferencji.
W cyklu wydarzeń organizowanych w tym roku przez Centrum Kultury Zamek zaplanowano ponadto szereg koncertów, wystaw, spektakli i dyskusji.
W marcu otwarta zostanie wystawa "Akupunktura miasta", prezentująca najciekawsze projekty małej skali ulepszające przestrzeń publiczną w Polsce. W kwietniu po raz kolejny polską premierę będzie miała w Zamku wystawa najlepszych prasowych fotografii świata World Press Photo.
Również w kwietniu Zamek będzie organizatorem 3.NieKongresu Animatorów Kultury. W spotkaniu wezmą udział animatorzy, edukatorzy i menedżerowie kultury, przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych i samorządowcy.
W 2018 roku odbędzie się także 11. edycja festiwalu Ethno Port Poznań. Wydarzenie prezentuje muzykę wywodzącą się z tradycji kulturowej wybranych regionów świata. Zamek przygotowuje się też do 22 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. We wrześniu będzie gospodarzem 3. Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziewczęcych Trillme Festival. Jak podkreślają organizatorzy, jest to jedyne tego rodzaju wydarzenie artystyczne w Europie.
Kontynuowany będzie program "Teatru powszechnego". Jego celem jest ukazanie zjawisk obecnych na styku teatru społecznego i terapii osób upośledzonych lub zagrożonych społecznym wykluczeniem.
W maju odbędzie się Festiwal Fabuły, którego ideą jest prezentacja najważniejszych zjawisk we współczesnej polskiej prozie. Odbywająca się co dwa lata impreza gromadzi autorów powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, rozmów z pisarzami. W jego trakcie wręczona zostanie Poznańska Nagroda Literacka.
W minionym roku CK Zamek odwiedziło blisko 600 tys. osób. W wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury uczestniczyło prawie 360 tys. osób. Odbyło się 50 wystaw, 90 koncertów, przeszło 130 spektakli. Trwającą w Zamku od końca września 2017 do połowy stycznia 2018 roku wystawę "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" obejrzało 118 tys. osób. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
edytor: Paweł Tomczyk
rpo/ pat/