W poniedziałek w Krzyżowej rozpoczyna się seminarium dla studentów i młodych absolwentów z Bałkanów Zachodnich, którego celem jest dzielenie się doświadczeniem i dobrymi praktykami polsko-niemieckiego pojednania; organizatorami projektu są m.in. polskie MSZ i ambasada Niemiec.
Jak poinformowało biuro prasowe resortu dyplomacji, w seminarium, zatytułowanym "Pojednanie i pamięć", bierze udział osiemnaścioro studentów i młodych absolwentów z krajów "bałkańskiej szóstki" - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii - którzy spotkają się w ramach projektu z dziesięciorgiem rówieśników z Polski i Niemiec. Seminarium potrwa do 13 października.
Kraje Zachodnich Bałkanów biorące udział w projekcie to kandydaci lub potencjalni kandydaci do członkostwa w UE. Jak wskazało MSZ, negocjacje akcesyjne prowadzą już Czarnogóra i Serbia. "Polska i Niemcy wspierają kraje Bałkanów Zachodnich na drodze integracji europejskiej, której ważnym elementem jest także budowanie dobrosąsiedzkich relacji i rozwój współpracy regionalnej" - czytamy w komunikacie.
Celem projektu - zaznaczono - jest "dzielenie się doświadczeniem i dobrymi praktykami polsko-niemieckiego pojednania z krajami Bałkanów Zachodnich".
Uczestnicy seminarium mają odwiedzić m.in. b. niemiecki obóz koncentracyjny Gross Rosen, Goerlitz, Zgorzelec i Wrocław, a także wysłuchać wykładów na temat polsko-niemieckiego pojednania oraz prezentacji polsko-niemieckiego podręcznika do historii pt. "Europa. Nasza historia".
Projekt - zapowiedziało MSZ - zakończy się uroczystością w Konsulacie Generalnym RFN we Wrocławiu z udziałem przedstawicieli ambasad krajów Bałkanów Zachodnich.
Partnerami organizowanego przez polski resort dyplomacji projektu są ambasada Republiki Federalnej Niemiec oraz Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.(PAP)
autor: Marceli Sommer
edytor: Patrycja Rojek-Socha
msom/ pru/