Polska po 1989 roku

10.11.2017

Senat za bezpłatnym dostępem szkół do szybkiego internetu

Senatorowie jednogłośnie i bez poprawek przegłosowali ustawę o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, dzięki której do 2020 roku 19,5 tys. szkół otrzyma dostęp do bezpłatnego szybkiego internetu. Za przyjęciem ustawy głosowało w sumie 81 senatorów.

Wcześniej minister cyfryzacji Anna Streżyńska informowała, że wartość inwestycji to 320 mln zł, które mają zostać pozyskane ze środków unijnych, a utrzymanie sieci przez 10 lat ma kosztować budżet państwa 1 mld zł.

Sieć, która połączy jednostki oświatowe będzie budowana w latach 2018-2020. Świadczenie usług szkołom ma rozpocząć się od 1 września 2018 r.

Resort cyfryzacji, który przygotował ustawę, zakłada że w ramach OSE w 2018 roku do sieci zostanie przyłączonych 1,5 tys. szkół, w 2019 r. - 12,7 tys., a w 2020 - 5,3 tys.

OSE ma być finansowane ze środków UE i budżetu państwa. W szkolnej sieci pojawią się zabezpieczenia przed wirusami, spamem, włamaniami, kradzieżą tożsamości, oraz będzie filtracja treści pod kątem tych niedozwolonych dla dzieci i młodzieży.

Od roku NASK, podległy Ministerstwu Cyfryzacji, prowadził pilotaż programu. Skorzystało z niego 36 szkół, które otrzymały dostęp do internetu o szybkości minimum 100/100 Mb/s, wsparcie techniczne i ochronę antywirusową. Celem pilotażu było zbadanie, w jaki sposób szkoły korzystają z internetu, na jakie trudności napotykają i jakie mają oczekiwania względem OSE.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Bożena Dymkowska

pif/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL