Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius uczestniczył w poniedziałek w inauguracji roku szkolnego w wileńskim gimnazjum im. Szymona Konarskiego, w którym wykłada się w języku polskim.
Szkoła ta w ubiegłym tygodniu, po kilkuletnich staraniach, uzyskała status gimnazjum, czyli pozwolenie na realizację programu kształcenia średniego i stała się siódmą placówką w Wilnie z polskim językiem nauczania, gdzie można zdobyć maturę.
„Nigdy dotąd nie byłem w tej szkole” - powiedział dziennikarzom minister Linkeviczius. Zaznaczył, że kibicował jej w drodze do uzyskania statusu gimnazjum. „Przyszedłem pozdrowić społeczność szkolną i się z nią zapoznać” – dodał.
Poinformował, że udaje się „pojutrze ponownie do Warszawy”, gdzie weźmie udział w spotkaniu w ambasadorami Polski. „Będzie to doskonała okazja spotkania się z polskimi dyplomatami i porozmawiania o wyzwaniach, które nas łączą” – dodał.
Minister przypomniał o doskonałych w ostatnim okrasie stosunkach polsko-litewskich, które przekładają się na rozstrzyganie niektórych problemów, m.in. związanych z oświatą polską na Litwie.
Za zgodą litewskiego ministerstwa oświaty i nauki pierwszoklasiści szkół polskich na Litwie w tym roku szkolnym rozpoczną naukę języka ojczystego z zaadaptowanych podręczników sprowadzonych z Polski. Dotychczas władze Litwy nie wyrażały na to zgody.
W ocenie Józefa Kwiatkowskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", "to bardzo ważna decyzja”. Jego zdaniem "nauka z polskich podręczników i korzystanie z ćwiczeniówek podniesie poziom nauczania języka ojczystego" w polskich szkołach na Litwie.
Jest też zapowiedź władz oświatowych Litwy, że w następnych latach zostaną zaadaptowane polskie podręczniki do języka polskiego dla klasy drugiej i trzeciej.
Wiceminister litewskiego resortu oświaty, nauki i sportu Jolanta Urbanowicz poinformowała, że trwają prace nad zmianą statusu egzaminu maturalnego z języka polskiego w szkołach polskich, przekształcenia go w obowiązkowy, którego wyniki liczyłyby się przy rekrutacji na litewskie uczelnie.
W 1998 roku egzamin maturalny z polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju.
Na Litwie działa ponad 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. uczniów. W pierwszej klasie naukę w tym roku rozpoczęło blisko 1100 polskich dzieci. Wszyscy pierwszacy z polskich szkół, wzorem lat poprzednich, otrzymali plecaki w pełnym wyposażeniem kupione przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie z funduszy Senatu RP. W październiku pierwszoklasiści otrzymają też jednorazowe stypendia w wysokości 500 zł.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ bjn/ kar/