Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu w formie zdalnej egzaminu wstępnego na studia dla uczniów ukraińskiej klasy maturalnej, którzy przebywają na terenie Polski – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Minister edukacji i nauki przyjął w piątek ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas spotkania Przemysław Czarnek oraz Andrij Deszczyca rozmawiali m.in. o sytuacji ukraińskich uczniów i studentów w Polsce.
"Z Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej Przemysławem Czarnkiem omówiliśmy szereg ważnych kwestii zaspokajania potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy kształcących się w polskich placówkach oświatowych, a także tych, którzy kontynuują w Polsce naukę w ukraińskim systemie oświaty" - napisał Deszczyca na Twitterze po spotkaniu.
O spotkaniu poinformowało także Ministerstwo Edukacji i Nauki.
"Podczas spotkania minister Przemysław Czarnek przekazał słowa uznania i solidarności z narodem ukraińskim, który obecnie walczy z agresją rosyjską. Poinformował o działaniach Ministerstwa Edukacji i Nauki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że resort dokłada wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki dzieciom i młodzieży z Ukrainy w polskich szkołach i uczelniach. Zwrócił również uwagę na bieżący i bezpośredni kontakt z kierownictwem Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy" - czytamy w komunikacie MEiN po spotkaniu.
Poinformowano w nim, że ambasador Andrij Deszczyca podziękował za wsparcie udzielane przez stronę polską, w tym za umożliwienie kontynuowania nauki dzieciom i młodzieży z Ukrainy. "Mówił o trudnej sytuacji ukraińskiej oświaty, która wynika zarówno ze zniszczenia infrastruktury szkolnej, jak i prowadzania działań wojennych na znacznym obszarze kraju" - dodano.
"Szkoły i uczelnie w Ukrainie funkcjonują obecnie w trybie zdalnym lub hybrydowym. Trwają przygotowania do przeprowadzenia w formie zdalnej egzaminu wstępnego na studia w 2022 r. Minister Przemysław Czarnek zadeklarował dalsze wspieranie strony ukraińskiej, w tym pomoc w przeprowadzeniu egzaminu wstępnego na studia dla uczniów ukraińskiej klasy maturalnej, którzy przebywają na terenie naszego kraju" - podano w komunikacie.
Poinformowano też, że podczas spotkania poruszono także inne tematy związane ze współpracą dwustronną, m.in. w obszarze edukacji włączającej.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - od 24 lutego - wjechało z tego kraju do Polski 2,9 mln osób - poinformowała w piątek rano Straż Graniczna.
Szef MEiN w czwartek podał, że w polskim systemie oświaty uczy się 185 tys. osób z Ukrainy, z czego 35 tys. w przedszkolach, 135 tys. w szkołach podstawowych i kilkanaście tysięcy w szkołach ponadpodstawowych. Powołując się na dane przekazane przez ukraińską wiceminister nauki i oświaty Virę Rohovą powiedział, że "540 tys. dzieci ukraińskich jest w nauce zdalnej i w łączności z Ukrainą". (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/