Wykazaliście się wiedzą na temat wojska, jestem dumny, że wiążecie przyszłość ze służbą – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, który wręczył nagrody finalistom Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim.
"Odznaczyliście się dogłębną wiedz na temat wojska, to przedsionek do służby wojskowej" – powiedział minister. Zwrócił uwagę, że wszyscy finaliści pytani o plany na przyszłość deklarowali zamiar studiowania i wstąpienia do wojska. "Jestem dumny że tak podchodzicie do swoich obowiązków, że swoją przyszłość wiążecie ze służbą Polsce, ze służbą w mundurze żołnierza Wojska Polskiego" – dodał Błaszczak podczas uroczystości w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.
Przypomniał, że programy opracowane w MON obejmują blisko 11 tys. uczniów w 185 szkołach, a od przyszłego roku szkolnego ruszy program Cyber.mil z klasą.
Rozstrzygnięty w piątek finał konkursu spośród czterech zespołów wyłonił szkolnego mistrza "EkstraKLASY Wojskowej".
"Niektóre pytania były trudne, odpowiedź na inne przychodziła do głosy od razu. Najtrudniejsze były szczegółowe pytania z zakresu strzelectwa, w tym dotyczące budowy broni, szybkostrzelności; inne, jak pytania o sytuacje na polu walki, wymagały wyobraźni" – powiedziała Estera Bielecka z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach. Jej ekipa zajęła pierwsze miejsce i otrzymała od ministra puchar przechodni. Do łatwych zaliczyła np. pytania siły działające na pocisk, a za największą trudność uznała stres.
Jak mówiła, by dojść do finału, potrzebne były specjalne przygotowania: oprócz pracy własnej wykłady z zawodowym oficerem i spotkania w jednostce wojskowej. „Siedzieliśmy nad materiałami codziennie, niektórzy po trzy-cztery godziny, od grudnia, kiedy materiały zostały umieszczone na platformie e-learningowej. Spotykaliśmy się w jednostce, żołnierze tłumaczyli nam sprawy dotyczące łączności, major – regulaminy. zawodowi żołnierze przyznawali, że na niektóre pytania nie znali odpowiedzi, więc wiedzieliśmy, że będzie ciężko” – podkreśliła Bielecka.
W półfinałach i finale zmagały się także z II LO im. C. K. Norwida w Stargardzie, Liceum Ogólnokształcące w Rybniku, ZDZ w Katowicach i Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Półfinaliści pokonali blisko 100 szkół, które zgłosiły się do turnieju i 300 uczniów je reprezentujących. W kolejnych etapach uczestnicy rozwiązywali test za pośrednictwem platformy e-learningowej. Finał odbył się na żywo w CBW w specjalnie na tę okazję wybudowanym studiu telewizyjnym.
W Turnieju wzięli udział uczestnicy programów adresowanych przez MON do uczniów klas wojskowych, a koordynowanych przez Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem”. Te programy to uruchomiony w 2017 roku pilotażowy program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, w którym edukacja wojskowa obejmuje 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych.
Uczniowie mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem i uzyskaniem specjalności wojskowej. Po jego zdaniu mogą ubiegać się o przyjęcie do służby wojskowej. Przysługują im też dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe.
Drugi to uruchomiony w bieżącym roku szkolnym program Oddziały Przygotowania Wojskowego. Nauczanie wojskowe w OPW obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia są prowadzone w szkole i w patronackiej jednostce wojskowej.
MON oferuje wsparcie merytoryczne i finansowe – dotację w wysokości do 80 proc. na zakup wyposażenia lub stroju ucznia. Absolwenci mogą odbyć skróconą służby przygotowawczą, a po jej ukończeniu mają możliwość zostania żołnierzami
Program CKWM będzie stopniowo wygaszanym, jego miejsce zajmie uruchomiony w bieżącym roku program Oddziały przygotowania Wojskowego.
Trzeci program ro Cyber.mil z Klasą, który będzie polegać na utworzeniu klas o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Zakwalifikowano do niego 16 szkół – po jednej w każdym województwie.(PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ par/