Kultura i sztuka po 1989 roku

11.10.2017

Trwają eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

W październiku rozpoczęły się eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych; potrwają do końca roku. Nagroda główna dla zwycięzcy to 10 tys. zł. Patronat nad konkursem objęła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Jak podkreśla Igor Zalewski, założyciel Fundacji Akademia Retoryki, która organizuje konkurs, głównym celem przedsięwzięcia jest promocja wśród młodzieży mody na swobodne, ładne i efektowne mówienie po polsku. "Organizujemy konkurs retoryczny z dwóch powodów: szlachetnego i praktycznego. Szlachetnego, bo boli nas to, co dzieje się z językiem polskim i chcemy zadbać o jego przyszłość. Praktycznego, bo sztuka publicznego przemawiania to bardzo użyteczna umiejętność, która dzisiejszym licealistom przyda się na studiach i w karierze zawodowej" - zaznaczył Zalewski.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie karty zgłoszenia dostępnej na stronie internetowej Fundacji Akademia Retoryki i przesłanie jej wraz z krótkim filmem ze swoim wystąpieniem na dowolny temat. Termin nadsyłania prac mija 31 grudnia.

W finale konkursu dziesięciu najlepszych uczestników wygłosi przed publicznością siedmiominutowe przemówienie na zadany temat. Wystąpienia oceniane będą przez siedmioosobowe jury.

Finał konkursu odbędzie się 15 kwietnia 2018 r. w Warszawie i będzie poprzedzony warsztatami, w czasie których uczestnicy będą doskonalili swoje umiejętności i poszerzali wiedzę z zakresu retoryki, komunikacji i wystąpień publicznych. Główna nagroda to 10 tys. zł. (PAP)

autor: Paweł Dembowski

edytor: Agata Szczepańska

pd/ akw/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL