Lekcje pokazowe i warsztaty w kilkunastu językach, międzynarodowa konferencja, występy artystyczne, językowa gra miejska - to atrakcje Europejskiego Dnia Języków. Podobnie jak w latach ubiegłych obchody tego święta trwać będą w Polsce ponad tydzień.
Europejski Dzień Języków ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. przypada 26 września. Święto stanowić ma zachętę dla wszystkich ludzi - bez względu na wiek - do nauki języków obcych.
Cykl tegorocznych imprez zainaugurowany zostanie w Warszawie, gdzie już w poniedziałek września odbywa się gala wręczenia nagród European Language Label, przyznawanych osobom i instytucjom, które w najbardziej innowacyjny sposób uczą języków obcych. Gala jest jednocześnie uroczystym otwarciem obchodów Europejskiego Dnia Języków.
Następnego dnia, w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się konferencja ekspercka poświęcona kompetencjom interkulturowym w edukacji językowej, na którą organizatorzy zapraszają nauczycieli, metodyków, ekspertów językowych i przedstawicieli władz oświatowych. Podczas konferencji nacisk będzie położony na to, że do skutecznej komunikacji nie wystarczy dobra znajomość języków obcych, konieczna jest również świadomość subtelnych różnic występujących w poszczególnych kulturach.
Wtorek, środa i piątek to dni poświęcone wielojęzyczności w praktyce. Będą to pokazowe lekcje dla uczniów, a także dla osób starszych, prowadzone w nowym budynku Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w dwóch bibliotekach publicznych na Ochocie i na Pradze Południu.
Podczas lekcji będzie można nauczyć się pierwszych słów i zwrotów w rzadziej nauczanych językach, takich jak portugalski, czeski czy estoński, oraz w językach nieeuropejskich (m.in. mongolskim i chińskim), a także poznać nowoczesne i ciekawe sposoby uczenia się angielskiego, niemieckiego czy francuskiego. Ogółem zaplanowano ponad 60 lekcji pokazowych w 19 różnych językach.
Jedną z innowacji w tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Języków będą lekcje pokazowe przy użyciu Skype, skierowane do szkół spoza Warszawy.
Bogatą ofertę przygotowano we Wrocławiu. Złożą się na nią warsztaty na temat slangu brytyjskiego, warsztaty wokalne, szkolny turniej gry w bule, wielojęzyczne karaoke, niemieckojęzyczne wycieczki śladami Eberharda Mocka - bohatera powieści kryminalnych Marka Krajewskiego, bieg językowy oraz pokazy filmowe. Zaplanowano też debatę dotycząca autodeskrypcji i jej znaczenia dla dostępności osób niewidomych do kultury i życia publicznego.
Z kolei w Krakowie na Starym Mieście w sobotę przeprowadzona zostanie m.in. gra miejska, której uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością języków obcych po to by zdobyć tron królestwa Verbantii.
Organizatorami obchodów Europejskiego Dnia Języków są m.in. Fundację Rozwoju Systemu, Stowarzyszenie Europejskich Instytutów Kultury w Warszawie (w tym Goethe-Institut i British Council), Uniwersytet Warszawski i Biuro Edukacji m.st. Warszawy. (PAP)
dsr/ ls/