Ponad 25 mln zł unijnego wsparcia otrzyma na remont zabytkowej części budynków istniejąca nieprzerwanie od 1180 r. najstarsza polska szkoła i jedna z najstarszych w Europie, obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Całkowity koszt remontu "Małachowianki", bo tak popularnie nazywana jest szkoła, który powinien rozpocząć się w lipcu a zakończyć w 2014 r., to ponad 29 mln zł. W pozostałej części kosztów, poza unijnym dofinansowaniem, partycypował będzie samorząd Płocka.
Według dyrektor szkoły Renaty Kutyło-Utzig, najpilniejsze są prace w dwóch najstarszych częściach szkoły, pochodzących z XIII i XVII wieku, w tym w gotyckiej wieży. "Umowa o dofinansowaniu unijnym niezbędnego remontu naszej szkoły to chwila, na którą bardzo czekaliśmy. Stan budynków jest zły, w części pomieszczeń skrzydła z XIII wieku spadły sufity, przez dach przecieka woda. Można powiedzieć, że to stan alarmujący, wymagający natychmiastowych działań" - podkreśliła Kutyło-Utzig.
W ramach planowanych prac, szkoła w najstarszej części zostanie częściowo przebudowana, zyskując m.in. nowe pracownie, szyb windowy i nową klatkę schodową wraz z ruchomą platformą przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Gruntownie odnowione zostaną elewacje budynków, a ich fundamenty będą osuszone.
Uczniami szkoły byli m.in. Hieronim Napoleon Bońkowski (1807-1886), późniejszy nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza, Honorat Koźmiński (1829-1916) ogłoszony przez papieża Jana Pawła II błogosławionym, prezydent II Rzeczypospolitej, profesor Politechniki Lwowskiej - Ignacy Mościcki (1867-1946), pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 - Jan Zumbach (1915-1986), a także Tadeusz Mazowiecki (ur. 1927) - pierwszy premier III RP.
"Ta szkoła to dziedzictwo narodowe, kulturowe, które zasługuje na pomoc w rewitalizacji, ale też w perspektywie na przyszłość, w jej rozwoju" - zaznaczył marszałek województwa mazowieckiego. Struzik zwrócił uwagę, że dzięki środkom unijnym, pojawiła się szansa na rozwiązanie problemów szkoły, zachowanie jej historycznego wizerunku i jednocześnie modernizację, co poprawi warunki nauczania.
"To bardzo ważny moment z perspektywy historii i teraźniejszości tej szkoły, ale też z perspektywy wielu jej wychowanków, których dokonania sprawiają, że idea integracji europejskiej zyskuje dzisiaj wyjątkowy wymiar" - powiedział o dofinansowaniu unijnym remontu szkoły prezydent Płocka. Nowakowski przyznał, gdyby remont zależał tylko od środków z budżetu miasta, byłaby to inwestycja o wiele trudniejsza i trwająca wiele lat dłużej.
Obecne liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego otrzymało tę nazwę na mocy uchwały Rady Miasta Płocka w 1921 roku. Szkoła powstała w 1180 r. przy kolegiacie św. Michała Archanioła, jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, władcy Polski, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry. Od tamtej pory, wielokrotnie przebudowywana, szkoła istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu.
Najstarszą, zachowaną część szkoły, fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty, można zobaczyć w szkolnym muzeum, mieszczącym się w podziemiach. Przetrwały także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczne skrzydło ówczesnego Kolegium Jezuickiego, które istniało od 1611 r. do drugiej połowy XVIII wieku. W XIX wieku placówka funkcjonowała jako gimnazjum, a w latach 1914-1921 nosiła nazwę Szkoły Polskiej.
Wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657), Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego, a uczniami: Hieronim Napoleon Bońkowski(1807-1886), późniejszy nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza, Honorat Koźmiński (1829-1916) ogłoszony przez papieża Jana Pawła II błogosławionym, prezydent II Rzeczypospolitej, profesor Politechniki Lwowskiej - Ignacy Mościcki (1867-1946), pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 - Jan Zumbach (1915-1986), a także Tadeusz Mazowiecki (ur. 1927) - pierwszy premier III RP. (PAP)
mb/ ls/