657. rok akademicki został w czwartek zainaugurowany w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jak podkreślił nowy rektor UJ prof. Jacek Popiel, w obliczu pandemii, najważniejszym zadaniem władz uczelni staje się zagwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom i studentom.
Podczas uroczystości w auli Collegium Novum UJ ustępujący rektor prof. Wojciech Nowak przekazał insygnia władzy rektorskiej: berło, łańcuch i pierścień prof. Jackowi Popielowi, 306. rektorowi najstarszej uczelni wyższej w Polsce.
Prof. Popiel w swoim przemówieniu podkreślił, że główne hasło jego programu „Uniwersytet - wspólnota dialogu” jest najbardziej słuszną ideą, która w najbliższych latach powinna wyznaczać kierunek działania krakowskiej uczelni. Wyraził też nadzieję na pokonanie przeszkód, jakie przed wspólnotą akademicką postawiła pandemia COVID-19.
„Jest to dla nas wszystkich doświadczenie, którego nikt nie był w stanie przewidzieć. Przejście na system zdalnego nauczania, ograniczenie do minimum bezpośrednich kontaktów w pracy, pierwsze w dziejach Uniwersytetu zdalne posiedzenia Senatu, rad wydziałów, zdalne przeprowadzanie obron doktoratów, egzaminów sesyjnych i dyplomowych, to jest doświadczenie, które pozostanie nie tylko w naszej pamięci, ale też w historii Uniwersytetu” - wskazał rektor UJ.
Jak ocenił, mimo iż decyzje o zmianach w funkcjonowaniu uczelni musiały być podejmowane błyskawicznie, jej władzom udało się zrealizować większość zaplanowanych zadań dydaktycznych, badawczych i administracyjnych.
Pandemia – kontynuował prof. Popiel - odsunęła na dalszy plan inne ważne wydarzenia związane z minionym rokiem akademickim, które będą istotne w następnych latach, w tym przede wszystkim wejście w najważniejszy etap wprowadzania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, a także uzyskanie przez UJ statusu uczelni badawczej.
„Te wszystkie cele musimy realizować w rzeczywistości pandemii, a ta obliguje nas do poszukiwania najwłaściwszych rozwiązań w pokonywaniu wyzwań, które rodzi niepewność w różnych sferach funkcjonowania uczelni” - dodał rektor.
Prof. Popiel zadeklarował, że świadomy znaczącej władzy rektorskiej w świetle nowych przepisów prawa o szkolnictwie wyższym, chciałby najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu podejmować po wsłuchaniu się w dialog wspólnoty akademickiej.
Rektor UJ w swoim przemówieniu podkreślił, że uniwersytet jest częścią społeczeństwa i państwa - „stąd wynika obowiązek społeczności akademickiej zabierania głosu w sprawach, w których wiedza i doświadczenie badaczy mogą dopomóc diagnozowaniu otaczającej nas rzeczywistości”.
„Zgodnie ze statutem Uniwersytet kształci studentów i doktorantów, a także kadrę naukową zgodnie z ideami humanizmu, tolerancji, w duchu szacunku dla prawdy, poszanowania praw i godności człowieka. Wiem, że niektóre stanowiska Senatu, rad wydziałów, indywidualne wypowiedzi badaczy były i zapewne będą odbierane w kategoriach politycznych, ale uczeni mają prawo i obowiązek zabierania głosu w sprawach stanowienia prawa, obrony prawa do wolności, w sprawach medycznych, ekologii itd.” - zaznaczył prof. Popiel.
Podkreślił, że jako rektor chciałby przekonywać wszystkich, także polityków różnych opcji, żeby „uwierzyli, że wiedza nie powinna mieć barw politycznych”.
„Świadomość, że formowała mnie uczelnia z takimi tradycjami powinna być ciągle obecna w naszym życiu, obojętne czy jestem badaczem, nauczycielem, politykiem, sędzią, lekarzem, twórcą wielkiego biznesu, doktorantem czy studentem. Powinienem zawsze zadawać sobie pytanie, czy Uniwersytet byłby dumny z moich decyzji i moich wypowiedzi” - wskazał rektor.
„Wierzę, że w tych trudnych czasach dla Polski, Europy i świata nasza uczelnia będzie się rozwijała, a każdy pracownik, student, doktorant oprócz satysfakcji z rzetelnie wykonywanej pracy będzie odczuwał dumę z przynależności do wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego” - zakończył przemówienie rektor UJ.
W tym roku ze względu na pandemię uroczystość inauguracji roku akademickiego w UJ odbyła się w ograniczonym gronie i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Poprzedziła ją msza święta odprawiona w akademickiej kolegiacie św. Anny. Po nabożeństwie orszak profesorów przeszedł z gmachu Collegium Maius do Collegium Novum. Reprezentowany był w nim każdy z szesnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a każdy z profesorów ubrany był w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.
Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego dokonana została immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu, a także wręczono nagrody Rektora UJ "Laur Jagielloński" oraz złoty medal Plus Ratio Quam Vis. Otrzymał go ustępujący rektor prof. Wojciech Nowak. Wykład inauguracyjny pt. "Nauka na miłość. Słowo o Romanie Ingardenie" wygłosił prof. Leszek Sosnowski. Uroczystość w Collegium Novum była opóźniona z powodu fałszywego alarmu bombowego. (PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ ekr/