Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do kolejnej edycji konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną. Prace mogą zgłaszać wszystkie instytucje naukowe w Polsce do 15 maja. Autor zwycięskiego dzieła otrzyma 50 tys. zł.
Ogłoszenie laureata nagrody nastąpi późną jesienią podczas uroczystej gali w Łodzi.
"Kapituła konkursu już po raz siódmy będzie oceniać i nagradzać najlepsze dzieła naukowe z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. W dotychczas przeprowadzonych sześciu edycjach konkursu nominowane i nagradzane były prace wybitne - mówiące o ważnych tematach w sposób oryginalny i przenikliwy" - informuje Honorata Ogieniewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zwraca ona uwagę, że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej książek. W sumie, w sześciu edycjach, nadesłano ich blisko trzysta sześćdziesiąt, z wiodących instytucji naukowych w Polsce.
Jak tłumaczy Ogieniewska, prace do konkursu mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każda z nich może przesłać jedną książkę, która została opublikowana w 2020 r. Prace należy zgłaszać do 15 maja 2021 r., przesyłając egzemplarz wraz z pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej. Do niej należy dołączyć również zgodę wydawcy na wykorzystanie okładki książki oraz jej opisów marketingowych pochodzących z ogólnodostępnych źródeł do celów promocyjno-marketingowych.
Dzieła można przesyłać w formie tradycyjnej na adres: Biuro Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź, lub elektronicznej: nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl.
Spośród nadesłanych prac kapituła konkursu wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone we wrześniu 2021 r. Autor jednej z prac, uznanej za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł.
Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Ideą konkursu jest "dawanie dowodu na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach".
Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ je/