Pierwsza monografia twórczości Agnieszki Holland w języku angielskim oraz dwa naukowe artykuły w międzynarodowych czasopismach będą owocem badań, jakie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzi dr Elżbieta Ostrowska z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie.
O rozpoczęciu projektu "Transnarodowe kino Agnieszki Holland", finansowanego z funduszy norweskich i realizowanego przez dr Elżbietę Ostrowską z Uniwersytety Alberty w kanadyjskim Edmonton, poinformowała PAP Iwona Ptaszek-Zielińska z Uniwersytetu Łódzkiego.
"Cieszy mnie i jestem dumna, że ktoś tak kompetentny zabrał się za pogłębioną analizę mojej twórczości filmowej. Twórca, również reżyser, mierzy się w trakcie życia z sukcesami i porażkami, z pochwałami i atakami krytyki. Ale najsmutniejsze z czym się ma do czynienia, to powierzchowność, bylejakość, brak ciekawości, brak umiejętności analizy. Więc fajnie, że do wieloletniego wysiłku - każdy film to kilka lat życia - można podejść z bardziej skomplikowanymi narzędziami badawczymi, niż zwykle: podoba mi się - nie podoba mi się" - skomentowała projekt Agnieszka Holland.
Celem projektu jest analiza filmowej i telewizyjnej twórczości polskiej reżyserki w perspektywie wyznaczanej przez trzy kierunki współczesnych badan´ nad filmem i mediami: teorie? autorstwa filmowego i medialnego, koncepcje? transnarodowego kina i mediów oraz feminizm i globalne kino kobiet.
"Twórczość Agnieszki Holland jest fascynującym przykładem kina kobiecego z tego względu, że nie mieści się ona bezproblemowo w wypracowanych przez filmowy feminizm kategoriach. I być może właśnie z tego względu jej filmy są często pomijane w opracowaniach dotyczących kina kobiet. Uświadomiłam to sobie dobitnie, kiedy dwa lata temu prowadziłam na Uniwersytecie Alberty kurs +Global Women Filmmakers+. Zauważyłam wówczas, że większość naukowych opracowań na ten temat marginalizuje lub też całkowicie pomija dorobek reżyserek z Europy Wschodniej" - podkreśliła dr Ostrowska.
Badaczce zależy na przezwyciężeniu ograniczeń tradycyjnego pojęcia autorstwa filmowego stosowanego wcześniej w badaniach nad twórczością Holland. Chce zaproponować alternatywną koncepcję "rozproszonego autorstwa". Jak zapowiedziała, w celu poszerzenia perspektywy badawczej wypracowanej w obszarze badan´ nad kinem transnarodowym, zostanie przeprowadzona analiza ewolucji twórczości Holland od politycznie motywowanej migracji twórczej do ekonomicznie warunkowanych projektów transnarodowych.
Zwieńczeniem badań ma być pierwsza monografia twórczości Agnieszki Holland w języku angielskim oraz dwa naukowe artykuły opublikowane w recenzowanych międzynarodowych czasopismach.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/