Polska po 1989 roku

01.10.2018

Uniwersytet Śląski zainaugurował 51. rok akademicki

51. rok akademicki zainaugurował w poniedziałek Uniwersytet Śląski w Katowicach – jedna z największych uczelni w woj. śląskim. Naukę rozpoczyna ponad 22 tys. studentów, w tym ponad 8 tys. na pierwszym roku.

Rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk w przemówieniu inauguracyjnym wskazał na wyzwania, jakie stawia przed uczelniami nowe prawo regulujące ich działanie - wchodząca właśnie w życie tzw. Konstytucja dla Nauki. "Otwieramy nowy rozdział historii naszej uczelni. Uniwersytet potrzebuje zmian, koniecznych dla rozwoju" – powiedział. Dodał, że przed uczonymi staje wyzwanie "uwspólnienia" badań i kształcenia.

Problemem Uniwersytetu Śląskiego jest w tym kontekście – jak wskazał rektor – rozdrobnienie oferty dydaktycznej i badań naukowych. Uniwersytet Śląski ma wydziały w 4 miastach regionu – Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu i Cieszynie. Władze uczelni konsolidują jednak kampusy w tych miastach. Wśród wyzwań rektor Kowalczyk wymienił potrzebę zapewnienia nowych obiektów jednostkom uczelni kształcącym w dziedzinie chemii oraz biologii i ochrony środowiska.

List do uczestników poniedziałkowej uroczystości w Katowicach skierował prezydent RP Andrzej Duda, odczytała go społeczna doradczyni prezydenta Agnieszka Lenartowicz-Łysik. Prezydent również wspomniał o nowych ramach, jakie wyznacza dla działalności uczelni nowe prawo o szkolnictwie wyższym. Wyraził przekonanie, że stanie się ono "ważnym impulsem do rozwoju badań i instrumentem do budowy nowoczesnego państwa". Podkreślił, że wdrażanie reformy winno być uważnie monitorowane.

Tytuły profesorów honorowych Uniwersytetu Śląskiego otrzymali: prof. Tadeusz Sławek z Wydziału Filologicznego oraz profesorowie Roman Ger i Alicja Ratuszna z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

Podczas inauguracji wręczono także nagrody "Pro Scientia et Arte", honorujące pracowników Uniwersytetu Śląskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Każdego roku to wyróżnienie może być przyznane dwóm laureatom: badaczowi reprezentującemu nauki matematyczno-przyrodnicze i techniczne, a także uczonemu reprezentującemu kierunki humanistyczne i artystyczne.

Tę pierwszą otrzymała prof. Iwona Szarejko z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, drugą – znany reżyser prof. Krzysztof Zanussi z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, który wygłosił również wykład inauguracyjny pt. "Prawda w czasach post-prawdy, wiara w czasach niewiary".

„Z prawdą mamy narastającą niewygodę, prawdy coraz bardziej brakuje we wszystkich jej możliwych przejawach - w rodzinie, życiu publicznym, naukowym, czasem nawet w Kościele” – powiedział Krzysztof Zanussi, wskazując, że utrata wiarygodności wpływa na nasze życie publiczne. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL