Grand Prix VII edycji konkursu „Arsenał Warszawa” otrzymał zespół z gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie za film „Kultura za murami” poświęcony warszawskiemu gettu.
W konkursie, którego celem jest odkrywanie przez młodzież dziejów miasta i poznawanie świadków historii, nagrodzono 150 uczniów ze stołecznych liceów i gimnazjów.
„Młodzież podkreślała, że należy do ostatniego pokolenia, któremu jeszcze jest dane spotkać się z żywymi legendami, odkrywać ich losy. W każdej edycji pojawiają się bohaterowie, których pochłonąłby mrok niepamięci, gdyby młodzież nie dotarła do nich. Jest wzruszające, że w konkursie biorą udział coraz młodsi uczniowie. Jedną z nagrodzonych prac – o „Zawiszakach”, najmłodszych uczestnikach Szarych Szeregów - wykonał czternastoletni uczeń, któremu pomagała dwunastoletnia siostra. Zasadą konkursu jest, że prace mają być dziełem rodzinnym.To bardzo umacnia kruszejąca więź pokoleń. Wśród prac dominuje tematyka powstania warszawskiego - powiedziała PAP Barbara Wachowicz, przewodnicząca rady programowej konkursu „Warszawa Arsenał”.
Nagrodzony Grand Prix film „Kultura za murami”, wykorzystuje zdjęcia dokumentalne pokazujące m.in. kontrasty w życiu bogatych i najbiedniejszych mieszkańców getta oraz odbywające się w getcie spektakle teatralne. Zawiera także wywiady z historykiem Pawłem Szapiro oraz przewodniczącym Stowarzyszenia Żydów Arturem Hofmanem.
Pierwsze nagrody przyznano:
zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego za pracę „Przerwana lekcja na Skaryszewskiej” o historii mieszczącego się przy ulicy Skaryszewskiej obozu przejściowego dla młodzieży wywożonej do Niemiec podczas okupacji hitlerowskiej i heroicznej postawie księży pallotynów z narażeniem życia pomagającym uciekinierom z tego obozu.
zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie za pracę o życiu harcerzy Zofii Martens i Andrzeja Hryniewicza, poległych podczas powstaniu warszawskiego w bramie Arsenału Życiorysy ich były dotąd nieopisane.
zespołowi z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Nazaretanek za pracę „Haneczka, Kazik i ich gniazdo rodzinne”, o losach rodziny Graba- Łęckich: Wacława, legionisty, kawalera Virtuti Militari, Jadwigi, sanitariuszki w wojnie 1920 roku oraz ich dzieciach Hannie i Kazimierzu, poległych podczas powstania warszawskiego. Praca zawiera pamiętnik ich siostry oraz listy matki.
Kolejna edycja konkursu zostanie zainaugurowana 4 września podczas uroczystego wieczoru w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Będzie on poświęcony 70. rocznicy powstania harcerskiego batalionu AK „Zośka”.
Konkurs „Arsenał Warszawa” odbywa się pod patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.Wspiera go Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny Karan. (PAP) tst