Osoby studiujące i uczące m.in. w Kirgistanie, Chinach oraz Gruzji wezmą udział w letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie. Wydarzenie po raz 34. rozpocznie się w piątek.
Inauguracja letniej szkoły odbędzie się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wykład „Kazimierz Wierzyński i laury olimpijskie. Igrzyska, medale, wiersze” wygłosi prof. Romuald Cudak, który w przeszłości kierował Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, która organizuje to wydarzenie.
W kursach prowadzonych w ramach letniej szkoły wezmą udział osoby studiujące i uczące w Kirgistanie, Chinach, Gruzji, Rumunii, Szwecji, Brazylii, Ukrainie i Węgrzech, we Francji, w Czechach, Słowacji, Łotwie, Niderlandach, Estonii, Islandii czy Finlandii, a także w Wietnamie, Korei Południowej, Peru, Egipcie, Uzbekistanie, Maroku, Azerbejdżanie i Japonii.
Na początku sierpnia w Cieszynie odbędzie się doroczna konferencja lektorów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Wezmą w niej udział nauczyciele na co dzień oddelegowani do pracy na zagranicznych uniwersytetach.
„Program konwencji będzie częściowo połączony z aktywnościami letnich kursów (odbędą się lekcje pokazowe, hospitacje oraz wspólne imprezy integracyjne), dzięki czemu możliwe stanie się stworzenie forum wymiany myśli i doświadczeń szczególnie cennych metodycznie i dydaktycznie” – poinformowała w komunikacie Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ.
Od 12 do 18 sierpnia zaplanowano Tydzień Kultury i Tradycji, organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Przez siedem dni będą odbywały się spotkania z kulturami, realiami, literaturą oraz językami z całego świata. Wiedzę będą przekazywali znawcy poszczególnych dyscyplin oraz uczestnicy projektu. Słuchacze letniej szkoły będą częściowo wystawcami, prezenterami i nauczycielami.
Równolegle w Katowicach i Cieszynie będą się odbywały m.in. warsztaty rękodzieła oraz warsztaty emisji głosu z objaśnianiem różnic między językami i wskazywaniem przyczyn trudności, jakie cudzoziemcy napotykają podczas uczenia się języka polskiego. Natomiast w samym Cieszynie zaplanowano na rynku otwarty dla wszystkich Wieczór Kultur i Tradycji.
Jako kulminację wydarzeń związanych z 34. letnią szkołą języka i kultury polskiej w Katowicach zaplanowano odsłonięcie figurki beboka – legendarnego śląskiego stwora – przed wejściem na Wydział Humanistyczny UŚ, a także wspólne czytanie na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec. Natomiast w Cieszynie przeprowadzony zostanie sprawdzian z języka polskiego dla Polaków i cudzoziemców, a prof. Magdalena Steciąg wygłosi wykład „Język jest jak powietrze? Metafory języka w nauczaniu języków obcych – ujęcie ekolingwistyczne”. (PAP)
pato/ mmu/