Od tego roku szkolnego w ramach międzynarodowego programu współpracy uczniów i nauczycieli eTwinning przy wspólnych projektach będą mogły współpracować szkoły nie tylko z różnych krajów, lecz także z szkoły z tego samego kraju. Rusza pilotaż takiego rozwiązania.
W ramach unijnego programu eTwinning nauczyciele i uczniowie wspólnie realizują projekty przy użyciu technologii i narzędzi informacyjno-komunikacyjnych (takich jak np. internet, blog, czat, wideokonferencja, poczta elektroniczna). W ten sposób doskonalą znajomość języków obcych, poznają inne kraje i kultury, przyzwyczajają się do pracy zespołowe, a także ćwiczą posługiwanie się komputerem.
Od samego początku istnienia eTwinningu, czyli od 2005 roku, tylko szkoły z różnych krajów mogły wspólnie realizować projekt. Celem głównym programu jest bowiem promowanie międzynarodowej współpracy szkolnej w Europie. W tym roku zdecydowano się jednak na udostępnienie platformy eTwinning także dla projektów realizowanych przez szkoły z tego samego kraju.
Taka forma współpracy może okazać się szczególnie atrakcyjna dla krajów, gdzie kompetencje w obszarze edukacji mają charakter zdecentralizowany, oraz tam, gdzie jest więcej niż jeden język urzędowy lub w kraju posiadającym sieć szkół na terytoriach zależnych.
Z tej możliwości skorzystać będą mogli także nauczyciele debiutanci w programie oraz mniej doświadczeni nauczyciele, którzy - zanim przejdą do projektów międzynarodowych - będą mogli zaznajomić się z zasadami uczenia się w projekcie partnerskim, a także zapoznać się z platformą eTwinning we własnym języku.
Pogram eTwinning skierowany jest do nauczycieli wszystkich przedmiotów oraz do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat, czyli przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Mogą brać w nim udział szkoły z wszystkich krajów UE. Do programu dołączyły też m.in. Norwegia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan i Tunezja.
Przez siedem lat funkcjonowania programu eTwinning w Polsce skorzystało z niego ponad 10,5 tys. szkół i blisko 25 tys. nauczycieli. Zrealizowano blisko 11,4 tys. projektów. Z danych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest polską Narodową Agencją Programu e-Twinning, wynika, że chętnie biorą w nim udział nauczyciele w różnym wieku, z różnych typów szkół. Jeśli chodzi o przedmioty, których uczą to jest pewna przewaga nauczycieli języków obcych i nauczycieli przedmiotów ścisłych.
W ramach programu eTwinning działają specjalne strony internetowe (np. www.etwinning.net oraz www.etwinning.pl), na których znaleźć można informacje o szkołach uczestniczących w programie i dane kontaktowe do koordynatorów programu. Aby zarejestrować szkołę do programu, należy wypełnić formularz dostępny na stronie www.etwinning.net Portale pomagają też nauczycielom znaleźć w innych krajach partnerów do wspólnych projektów. (PAP)
dsr/ ls/