Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu zorganizowała dla licealistów i studentów warsztaty poświęcone dźwiękowej i filmowej rejestracji świadków historii z najbliższego otoczenia – mówi PAP dyrektor placówki Robert Kuciński.
Projekt edukacyjny w ramach programu „Patriotyzm jutra” zatytułowano „Każde pokolenie ma własny czas”.
„Projekt ma zainteresować młodzież historią regionalną w niekonwencjonalny sposób, uzmysławiając jej, że wiedzę można czerpać nie tylko z dokumentów źródłowych przechowywanych w bibliotekach, archiwach czy muzeach, ale także poprzez spotkanie i rozmowy z ich najbliższymi. Reprezentujący starsze pokolenia (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) stanowią nieocenione źródło wiedzy o życiu codziennym. To oni są świadkami i bohaterami historii rozgrywającej się w ich małej ojczyźnie. Ich doświadczeń i przeżyć nie znajdziemy w podręcznikach” – powiedział dyrektor.
Podczas projektu, który zakończy się 17 listopada, odbywają się warsztaty kształtujące umiejętności prowadzenia wywiadów, rejestracji audio i wideo rozmów oraz digitalizacji rodzinnych archiwów, stanowiących bezcenne, choć – jak podkreślił dyrektor MBP - wciąż niedoceniane źródło wiedzy o historii i życiu mieszkańców miast, miasteczek oraz wsi.
„Pragniemy nauczyć młodzież odnajdywania ciekawych ludzi, których historie nie zostały dotąd opisane oraz miejsc i zdarzeń, które pominęli historycy w dotychczasowych publikacjach. Będziemy się koncentrować na rozmowach o doświadczeniach życia codziennego, upamiętniając jednocześnie ważne momenty w historii Kalisza i jego mieszkańców” – powiedział Robert Kuciński.
Uczestnicy warsztatów spotkają się z wybranymi przez nich świadkami historii, które koordynował będzie dyrektor MBP w Kaliszu.
„Ma to być praktyczny sprawdzian zdobytych na warsztatach umiejętności, którego efektem będą nagrania audio i wideo” - powiedział.(PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ apiech/