5 stycznia Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na pierwszy w Nowym Roku wykład z cyklu Niedziela w Muzeum pt. "Po kolędzie – z gwiazdą, szopką i turoniem".
Tematem spotkania będą różne formy kolędowania, znane i powszechne w naszym Regionie do okresu międzywojennego. Kolędnicy chodzili z gwiazdą, szopką o ruchomych figurkach albo przebrani za Herodów, którym często towarzyszyła muzyka oraz turoń, koza lub kobyłka. Maski zwierzęce wydzielane w odrębne widowiska występowały podczas całego karnawału, czyli wiejskich „zapustów”.
Oprawę plastyczną spotkania stanowić będą rzeźby i obrazy o tematyce świątecznej: szopki ze Świętą Rodziną w scenie adoracji i utrwalone w pracach prastare obrzędy kolędowania. Ich autorami są znani ludowi twórcy, m.in.: Józef Piłat, Tadeusz Żak, Józef Zganiacz i Marian Brzeziński, a obrazów: Tadeusz Żak, Marianna Wiśnios, Stanisław Bąk i Eugeniusz Brożek, autor zimowych pejzaży, naturalnej scenografii polskiego Bożego Narodzenia.
Tradycję kolędowania oraz symbolikę masek i rekwizytów przypomni Janina Skotnicka, kierownik Działu Sztuki Ludowej MNKi.
Początek spotkania 5 stycznia o godz. 12 w Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale MNKi. Wstęp wolny.
Fot. Józef Franusiak, „Kolędziorze”, Koniemłoty 1964, papier, akwarela