W krakowskich szkołach samorządowych mogą powstawać tzw. budżety uczniowskie, dzięki którym młodzież będzie się uczyć współpracy i zarządzania pieniędzmi przeznaczonymi na realizację ich pomysłów – informuje w czwartek biuro prasowe miasta Krakowa.
Podstawę prawną do wyodrębniania tzw. budżetów uczniowskich stanowi uchwała Rady Miasta Krakowa. „Chcemy zachęcić nasze szkoły do tworzenia takich budżetów i będziemy w tym zakresie ściśle współpracować z dyrektorami szkół i samorządami uczniowskimi” – deklaruje cytowana w informacji prasowej zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.
W ramach tzw. budżetu uczniowskiego młodzież będzie mogła decydować o wykorzystaniu określonych pieniędzy na realizację własnych pomysłów, wybranych w drodze głosowania. Budżet uczniowski będzie mógł funkcjonować w ramach wydzielonego rachunku bankowego szkoły, na którym gromadzone są pieniądze m.in. z wynajmu pomieszczeń szkolnych oraz darowizn, a także wpłaty rodziców.
"Dyrektor szkoły dysponuje planem finansowym szkoły i decyduje, jaką część środków może przeznaczyć na budżet uczniowski. On też wie najlepiej, jak do tego zadania jest przygotowany samorząd uczniowski oraz jakie są potrzeby i oczekiwania uczniów" – wyjaśniła z-ca prezydenta Krakowa, zwracając uwagę, że "budżet uczniowski pozwala dzieciom i młodzieży spojrzeć na szkołę szerzej, jako na przestrzeń, za którą są współodpowiedzialni i którą dzięki współpracy mogą zmieniać, dostosowywać do swoich marzeń".
W skali roku krakowskie szkoły samorządowe gromadzą na wydzielonych rachunkach ponad 30 mln zł. Z tych pieniędzy finansują różne zadania, w tym zadania statutowe szkoły. Jednym z nich może być teraz właśnie budżet uczniowski.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ mhr/