Europa i świat po 1989 roku

24.02.2019

W Moskwie rozpoczął się festiwal pamięci Janusza Korczaka

Janusz Korczak. Fot. PAP/CAF/Archiwum Janusz Korczak. Fot. PAP/CAF/Archiwum

W Moskwie rozpoczął się w niedzielę festiwal pamięci Janusza Korczaka, na którego program złożyły się wykłady, warsztaty i prezentacje poświęcone biografii i pedagogice Korczaka. Organizatorami są Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny i Instytut Polski w Moskwie.

W festiwalu uczestniczą też polskie i rosyjskie Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz Żydowskie Centrum Kultury im. Ralfa Goldmana.

Cykl wydarzeń zainaugurowała w niedzielę projekcja rosyjskiego filmu "Janusz Korczak. Długa droga do siebie" z 2013 roku, przedstawiającego sylwetkę Korczaka i znaczenie jego idei dla sformułowania praw dziecka. Na uroczystości, która odbyła się w Żydowskim Centrum Kultury, zaprezentowano też wystawę "Nie ma dzieci - są ludzie", przygotowaną w 2012 roku w Polsce z okazji roku Janusza Korczaka.

Przez najbliższy miesiąc o życiu i ideach Korczaka opowiedzą polscy i rosyjscy specjaliści. W poniedziałek w Instytucie Dzieciństwa Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego (MPGU) szefowa rosyjskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka Roza Walejewa mówić będzie o koncepcjach pedagogicznych Korczaka. O biografii Korczaka w świetle nieznanych dokumentów opowie Marlena Sęczek z Polskiej Akademii Nauk.

Właśnie na MPGU zaczął się w latach 90. zeszłego wieku ruch Korczakowski w Rosji - powiedziała PAP wiceszefowa rosyjskiego Stowarzyszenia im. Korczaka Irina Diemakowa. Pojawił się on po wyjeździe 30 pedagogów z Moskwy w 1990 roku do Izraela, gdzie spotkali się z wychowankiem Korczaka, polskim pedagogiem Aleksandrem Lewinem. "Wygłosił dla nas wykłady. I przed nami otworzył się świat, którego istnienia nie mogliśmy się nawet domyślać (...). Kiedy wróciliśmy stamtąd, nie wyobrażaliśmy już sobie życia bez Korczaka i bez tego ruchu" - wspomina Diemakowa. Stowarzyszenie rozpoczęło pracę w szpitalach dziecięcych i domach dziecka.

Dziś rosyjskie stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w międzynarodowym ruchu Korczakowskim. Od 1993 roku organizuje obozy dla dzieci i młodzieży o nazwie Nasz Dom, oparte na ideach Korczaka. Ich uczestnikami było dotąd około 4 tys. osób. Na MPGU działa obecnie Korczakowski Ośrodek Naukowy Wychowania Dzieci i Młodzieży.

Wśród wydarzeń rozpoczętego w niedzielę festiwalu będą warsztaty na temat praw dziecka, które poprowadzi w MPGU szefowa polskiego stowarzyszenia im. Janusza Korczaka Barbara Sochal. Na moskiewskiej uczelni odbędzie się też prezentacja rosyjskiego czasopisma "Pedagogika socjalna", którego wydanie poświęcono Korczakowi. Dziennikowi Korczaka z getta warszawskiego poświęcony będzie wykład Agnieszki Witkowskiej-Krych z Uniwersytetu Warszawskiego. Grzegorz Leszczyński wygłosi wykład: "Korczak - lektura dzisiaj".

Zaplanowano także dyskusję o książce Joanny Olczak-Ronikier "Janusz Korczak. Próba biografii", której przekład ukazał się w Rosji w 2015 roku. W ramach festiwalu pokazany zostanie film "Azyl" Niki Caro, a zamknie go projekcja "Korczaka" Andrzeja Wajdy.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL