Polska po 1989 roku

16.02.2019

W Opolu otwarto przyrodnicze „Centrum Kopernika”

Pięć nowych pracowni obrazujących bioróżnorodność województwa otwarto w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji (RCRE) w Opolu. Jak informuje opolski urząd marszałkowski, na ten cel ze środków Unii Europejskiej przeznaczono trzy miliony złotych dotacji.

W ramach projektu otwarto pracownie: „Strażnicy środowiska”, „Owocowy zakątek”, „Ptasie radio”, „Plaster miodu”, „Leśniczówka”, „Bioróżnorodność nocą”. Dzieci będą mogły także korzystać z zewnętrznej ścieżki edukacyjnej „Słodki jak miód”.

Dzięki nowym pracowniom, goście działającego w RCRE Centrum Nauki i Eksperymentu mogą dowiedzieć się m.in., co rośnie i żyje na terenie województwa opolskiego i z czego wcześniej znany był region. Odwiedzający placówkę uczniowie mogą odbyć w nich wirtualny spacer po lesie i spróbować swoich sił np. w rozpoznawaniu leśnych ptaków.

"To takie przyrodnicze +Centrum Kopernika+, w którym przy pomocy specjalistów i nowoczesnych technik, uczeń może niejako wejść w świat przyrody. (...) Dzięki technikom filmowym może na przykład zajrzeć do spiżarni dawnej gospodyni i dowiedzieć się, jak kiedyś robiono przetwory z warzyw i owoców rosnących obok nas" - wyjaśnia Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Obecnie w RCRE działają 23 pracownie, w których uczniowie mogą w drodze zabawy i eksperymentów zdobywać wiedzę z wielu dziedzin nauki. Do tej pory, działającą od pięciu lat placówkę odwiedziło około 67 tysięcy uczniów. Według opolskiego urzędu marszałkowskiego, w ramach programu bioróżnorodności w regionie zrealizowano już ponad pięćdziesiąt projektów o wartości 75 mln złotych. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL