Polska po 1989 roku

27.02.2019

W sobotę gala Międzynarodowego Konkursu im. Włodzimierza Pietrzaka

W sobotę w Turku (wielkopolskie) odbędzie się gala finałowa X Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 600 prac z całego świata.

Celem konkursu jest inspirowanie dzieci i młodzieży twórczością Włodzimierza Pietrzaka - zapomnianego poety, krytyka literackiego i żołnierza Powstania Warszawskiego. Konkurs od 10 lat organizuje Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Turku. Jego jubileuszowa X edycja przebiegała pod hasłem "Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem".

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 23 lat. Zmagania zostały podzielone na trzy kategorie: plastyczną, fotograficzną i recytatorską (recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka). Jak poinformował PAP w środę dyrektor konkursu Maciej Konieczny, w tym roku wpłynęło ponad 600 prac od uczestników z całego świata, w tym z Afryki, Kazachstanu, Australii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Gala finałowa połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej odbędzie się w sobotę. Na laureatów czekać będą nagrody m.in.: tablety, monety kolekcjonerskie, aparaty fotograficzne, książki, pobyty weekendowe w ciekawych zakątkach Polski.

Podczas dziewięciu poprzednich edycji w konkursie wzięło udział ponad 11 tys. uczestników m.in. z Litwy, Ukrainy, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch, Libanu, Kazachstanu, Białorusi i Austrii.

Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronem medialnym konkursu jest Polska Agencja Prasowa.

Polski poeta, prozaik i krytyk literacki Włodzimierz Pietrzak ps. Balk, Andrzej Ados, Juliusz Wolden urodził się 7 lipca 1913 r. w Warszawie. W 1931 r. ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, w którym w latach 1928-1931 redagował szkolne pismo "Świt". W latach 1931-1935 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uczestniczył w działalności uniwersyteckiego Koła Polonistów. Należał do klubu "S". Po studiach był urzędnikiem w Funduszu Pracy. Publikował w kilku pismach literackich. Od 1937 r. działał w organizacji Związek Młodej Polski. Był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika "Młoda Polska".

Podczas okupacji hitlerowskiej Pietrzak aktywnie działał w podziemnym życiu kulturalnym. Był wtedy współredaktorem pisma "Pobudka". Związany z Konfederacją Narodu, był redaktorem jej organu - pisma "Nowa Polska". Pisał wiersze dotyczące problematyki ideowej i moralnej, a także bliskie konwencji katastroficznej. Uczestniczył w tworzeniu miesięcznika "Sztuka i Naród".

Pietrzak był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, zginął 22 sierpnia 1944 roku. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, a jego ciało pochowano na Wojskowych Powązkach w Warszawie.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL